Zdarzają się sytuacje, w których osoby prowadzące działalność gospodarczą, po jakimś czasie likwidują biznes, ale nadal otrzymują dochody np. z wynajmu posiadanej nieruchomości. Mogą wówczas pojawić się wątpliwości, w jaki sposób takie przychody rozliczać.
Opodatkowanie najmu po zaprzestaniu działalności gospodarczej
Przedsiębiorca, który zaprzestał działalności gospodarczej może nadal wynajmować pawilon handlowy. Przychód uzyskany z najmu będzie stanowić odrębne źródło przychodu, które można opodatkować ryczałtowo.
Przepisy mówią, że osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Izba Skarbowa w Bydgoszczy wyjaśnia, że osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Jeżeli zatem podatnik nie będzie prowadził działalności gospodarczej, a najem nie będzie wykonywany w sposób zorganizowany i ciągły, to przychód uzyskany z tytułu umowy najmu lokalu, stanowić będzie odrębne źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT.
Jeżeli przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, to wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
Dochody (przychody) uzyskiwane z najmu zaliczonego do tego źródła przychodów mogą być opodatkowane – zgodnie z wolą podatnika – na zasadach ogólnych albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 października 2014 r., nr ITPB1/415-832/14/MP
Zobacz także:
