Podział majątku wspólnego, następujący w wyniku rozwodu niekiedy powoduje, że jedna strona może stać się właścicielem nieruchomości, np. mieszkania. Z tego tytułu należy przekazać drugiej stronie wyrównanie wartości majątku (może być w gotówce). Czy jednak strona, która otrzymała środki pieniężne musi rozliczyć z tego tytułu PIT?
Odpłatne zniesienie wspólności mieszkania po rozwodzie – rozliczenia podatkowe
Jeżeli dojdzie do odpłatnego zniesienia współwłasności mieszkania, przed upływem 5 lat od jego nabycia, powstaje przychód podatkowy. Podatku można uniknąć wydając środki pieniężne na cele mieszkaniowe.
Zniesienie współwłasności mieszkania powinno być traktowane jak odpłatne zbycie udziału w nieruchomości przez stronę otrzymującą spłatę. Wskutek podziału majątku, podatnik traci bowiem prawo własności w nieruchomości, w zamian za co otrzymuje środki pieniężne (spłatę).
Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje w ramach wykonania działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nieruchomość została nabyta.
Osoby które otrzymują spłaty w zamian za udziały we współwłasności zbywają swoje udziały w rzeczy odpłatnie. W związku z tym, po stronie dokonującego odpłatnego (bo w zamian za spłatę) zbycia udziału w nieruchomości powstaje obowiązek podatkowy. Jednak ma to miejsce tylko wtedy, gdy zdarzenie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie zbywanego udziału.
Podatku od odpłatnego zbycia nieruchomości można jednak uniknąć, wydatkując dochód osiągnięty z tego tytułu na własne cele mieszkaniowe.
Zobacz także:
