Zajęcia antystresowe nie generują po stronie osób zatrudnionych przychodu do opodatkowania – tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 grudnia 2015 r., nr IPPB4/4511-1265/15-3/JK.
Od udziału w zajęciach antystresowych pracodawca nie pobiera zaliczki na PIT
Udostępnienie zajęć antystresowych pracownikom leży wyłącznie w interesie pracodawcy, a nie samych pracowników. Tym samym do przychodów pracowników pracodawca nie doliczy zajęć antystresowych.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiło towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Towarzystwo chciało wykupić dla swoich pracowników zajęcia antystresowe. Jak tłumaczono praca w towarzystwie funduszy inwestycyjnych jest bardzo stresująca. Wątpliwości dotyczyły tego, czy zakup takich zajęć stanowi, przychód do opodatkowania PIT.
Nie ma przychodu
Organ podatkowy wyjaśnił, że przychód nie powstanie. W interpretacji izba skarbowa odniosła się do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r., sygn. akt K 7/13 (Dz. U. z 2014 r., poz. 947) dotyczącego nieodpłatnych świadczeń.
Wydatki ponoszone w interesie pracodawcy
W konsekwencji organ podatkowy uznał, że zajęcia antystresowe nie generują po stronie pracownika przychodu do opodatkowania. Wydatki ponoszone są bowiem w interesie pracodawcy, a co za tym idzie pracownicy nie otrzymują od pracodawcy jakiegokolwiek przysporzenia. Zatem nie ma on obowiązku doliczania wartości tych wydatków do przychodów pracowników.
Zobacz także:
