Często firmy finansują swoim pracownikom, których charakter pracy polega na ciągłym przemieszczaniu się po kraju, noclegi w hotelach. Często w umowach o prace takich osób, jako miejsce wykonywania pracy podaje się obszar całego kraju. W przypadku, gdy firmy nie wypłacają zatrudnionym diet lub innych należności z tytułu odbywania podróży służbowych, mogą pojawić się wątpliwości, w jaki sposób traktować zwrot kosztów noclegów. Niekiedy urzędy skarbowe uważają, że są to przychody pracowników podlegające PIT.
Noclegi pracowników w hotelach nie są obciążone PIT
Osoby zatrudnione, których miejscem pracy jest cały kraj, nie muszą płacić PIT od rachunku za pobyt w hotelu. Zwrot wydatków na noclegi pracownika nie jest bowiem przychodem ze stosunku pracy.
Spółka uważała, że wartości finansowanego przez nią noclegu, z którego będzie korzystać pracownik w związku z koniecznością nocowania poza miejscem swego zamieszkania w celu prawidłowego wykonania czynności służbowych, nie należy traktować jako jednego ze składników przychodu pracownika ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Organy fiskusa stoją na stanowisku, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. W konsekwencji należy pobierać oraz odprowadzać w związku ze sfinansowaniem noclegu zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jednak innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, który wskazał, że ponoszenie przez pracodawcę wydatków w celu zapewnienia noclegów pracownikowi jest świadczeniem poniesionym w interesie pracodawcy, bo to jemu przynosi konkretną i wymierną korzyść w postaci prawidłowo i efektywnie wykonanej przez pracownika pracy.
Zdaniem sądu ze względu na zapisy umowy o pracę i powierzenie pracownikowi obowiązków na określonym w umowie obszarze działalności firmy - poza miejscem zamieszkania pracownika - nie można przyjąć, że po stronie pracownika powstanie przychód w postaci wartości noclegu.
Wyrok WSA w Poznaniu z 20 listopada 2014 r., I SA/Po 548/14
Zobacz także:
Tagi: miejsce pracy
