Z powodu różnych okazji (rocznicy zatrudnienia, odejścia na emeryturę itd.) pracodawcy oferują podwładnym różnego rodzaju upominki. W zależności od formy i wartości prezentu, może on podlegać PIT lub nie. Przychód podatkowy nie powstanie w przypadku wręczenia kwiatów z okazji jubileuszu, czy też odchodzącym na emeryturę pracownikom. Tego rodzaju czynność nie ma bowiem charakteru przekazania towaru o konkretnej wartości użytkowej. Dlatego też nie można przyjąć, że jest to przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu ustawy o PIT. Wręczenie kwiatów ma wymiar jedynie symboliczny, zwyczajowo przyjęty i nie można uznać, że pracownik z tego tytułu osiągnął jakiś wymierny przychód.
Nie zawsze upominek dla pracownika podlega PIT
Wartość upominków wręczanych pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem i podlega PIT. Jednak gdy upominkiem jest bukiet kwiatów, jego wartość nie jest opodatkowana. Kwiaty mają jedynie wartość symboliczną, więc pracownik nie osiąga wymiernego przychodu.
Do przychodów ze stosunku pracy (stosunku służbowego) zalicza się każde świadczenie, które pracownik otrzymał w związku z pozostawaniem w stosunku pracy z pracodawcą. Do przychodów ze stosunku pracy zalicza się zarówno otrzymane przez pracownika pieniądze, jak i wartość pieniężną świadczeń w naturze, świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Odnosząc się do „nieodpłatnych świadczeń” organy fiskusa przyjmują interpretację, iż pojęcie to obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, czyli niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku danej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Zatem wręczenie upominków pracownikom, którym przedsiębiorstwo wypłaca nagrody jubileuszowe oraz odprawy w związku z przejściem na emeryturę i rentę – stanowić będzie nieodpłatne świadczenie. Oznacza to powstanie przychodu z tytułu stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast w przypadku np. wręczenia upominku w postaci bukietu kwiatów, wartość otrzymanych kwiatów nie stanowi przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 marca 2015 r., nr IBPBII/1/415-944/14/MK
Zobacz także:
