Na podstawie art. 229 § 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy.
Nie wszystkie koszty abonamentu medycznego są zwolnione z PIT
Koszty abonamentu dotyczące medycyny pracy i profilaktyki zdrowotnej nie generują po stronie zatrudnionych przychodu podlegającego PIT. Przychód powstanie jednak w sytuacji, gdy pracodawca wykupuje dla pracownika indywidualny abonament medyczny.
Wartość tego rodzaju świadczeń otrzymanych przez pracownika od pracodawcy nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. Natomiast wszelkie inne niż wymienione koszty opieki medycznej, ponoszone przez pracodawcę na rzecz pracowników, stanowią przychód ze stosunku pracy.
W konsekwencji zakupu usług medycznych polegających m.in. na wykonaniu okresowych badań lekarskich, nie podlega PIT.
Podobnie będzie w sytuacji, gdy pracodawca ponosi inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej pracowników, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. W takim przypadku wartość takich świadczeń nie stanowi dla zatrudnionych przychodu.
Gdy jednak pracodawca kupuje dla pracownika za jego zgodą indywidualny abonament medyczny, wówczas pracownik zaoszczędzi wydatki na opiekę medyczną objętą tym abonamentem. W związku z tym powstanie u niego przychód do opodatkowania w takim zakresie, w jakim pakiet obejmuje dobrowolne świadczenia medyczne.
W takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem może być wydzielenie w abonamencie wartości świadczeń medycznych, jaka przypada na medycynę pracy oraz profilaktykę zdrowotną związaną z wykonywaną pracą oraz wartości jaka przypada na pozostałe dobrowolne usługi medyczne. Przychodem podlegającym opodatkowaniu PIT będzie tylko wartość świadczeń medycznych indywidualnych dla pracownika, natomiast świadczenia medyczne finansowane przez pracodawcę objęte zakresem medycyna pracy oraz profilaktyka zdrowotna związana z wykonywaną pracą, nie będą stanowiły przychodu pracownika na gruncie ustawy o PIT. Zatem w tej części abonamenty medyczne finansowane osobom zatrudnionym przez pracodawcę nie będą podlegały opodatkowaniu.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 października 2014 r., nr IPTPB1/415-434/14-2/MD
Zobacz także:
