Zdarza się, że pracownik obwinia zakład pracy o niewydanie PIT-11, podczas gdy nie osiągnął przychodu, który zobowiązywałby płatnika do sporządzenia takiej informacji. Najczęściej do takich nieporozumień dochodzi w dwóch przypadkach:
Najczęstsze nieporozumienia dotyczące PIT-11
Z chwilą gdy zbliża się termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2013, może się zdarzyć, że pracownicy będą składać zastrzeżenia co do otrzymanej informacji PIT-11. Najczęściej wątpliwości pracowników dotyczą nieotrzymania PIT-11 od pracodawcy lub konieczności dopłaty podatku w związku z przekroczeniem skali podatkowej.
- gdy pracownik został zatrudniony w ostatnim miesiącu ubiegłego roku, a wynagrodzenie wypłacono dopiero w styczniu danego roku (np. 10 stycznia 2014 r. za grudzień 2013 roku – w takiej sytuacji należy wyjaśnić pracownikowi, że jego wynagrodzenie za grudzień 2013 roku zostanie uwzględnione dopiero w PIT-11 za 2014 roku, bowiem stanowi przychód tego roku).
- gdy pracownik otrzymał przychód, ale płatnik nie był zobowiązany do poboru z tego tytułu zaliczki, bowiem osiągnięty przychód nie przekroczył kwoty, od której pracodawca jest zobowiązany obliczyć zaliczkę.
W przypadkach osiągania przez pracowników wysokich dochodów na ogół dochodzi do przekroczenia w trakcie roku pierwszego progu skali podatkowej. Wówczas pracodawcy od następnego miesiąca stosują wyższą stawkę obliczania podatku (32%). Jeżeli jednak pracownik w trakcie roku zmieni pracę, wówczas kolejny pracodawca – dla oceny zastosowania danej stawki podatkowej (18 lub 32%) – bierze pod uwagę wyłącznie przychody osiągnięte w tym zakładzie pracy (art. 32 ust. 1 ustawy o PIT).
W przypadku zatrudniania dobrze zarabiającego pracownika w trakcie roku, pracodawca powinien żądać od niego przedłożenia zaświadczeń o przychodach osiągniętych w danym roku w poprzednich zakładach pracy, w celu ustalenia momentu zaprzestania poboru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W wyniku tego zdarza się, że pracownik błędnie uznaje, iż pracodawca mając wiedzę o jego dotychczasowych zarobkach, będzie w odpowiednim momencie stosował również wyższe stawki podatku. Tymczasem takie zaświadczenie nie uprawnia pracodawcy do stosowania wyższej stawki podatku dochodowego. Pracownik natomiast może w każdym momencie roku złożyć pracodawcy wniosek o stosowanie stawki 32% zamiast 18% (art. 41a ustawy o PIT).
Zobacz także:
Tagi: pit 11, rozliczenie podatku
