Może się zdarzyć, że pracodawca wypłaci pracownikowi zbyt wysokie kwoty (np. zasiłku chorobowego). Wówczas pracownik zobowiązany jest do zwrotu nadpłaconych kwot (jednorazowo lub w miesięcznych ratach). Z kolei pracodawca ma obowiązek zwrotu do ZUS różnicy w zasiłkach. Nadpłacone zaliczki na podatek dochodowy może rozliczyć pracodawca lub sam pracownik.
Nadpłacony zasiłek można odliczyć w zeznaniu rocznym
Pracownik, któremu pracodawca wypłacił zbyt wysokie kwoty zasiłku, zobowiązany jest do ich zwrotu. Może jednak dokonać odliczenia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń w podatkowym zeznaniu rocznym PIT-37.
Co do zasady, zwróconą przez pracownika kwotę płatnik powinien rozliczyć przy obliczaniu zaliczki na podatek od należnego tej osobie wynagrodzenia z umowy o pracę. Zgodnie z art. 41b ustawy o PIT jeżeli podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły jego dochód podlegający opodatkowaniu, to przy ustalaniu wysokości podatku (zaliczek) płatnik powinien odjąć od dochodu kwotę dokonanych zwrotów, łącznie z pobranym podatkiem (zaliczką). Oznacza to po stronie płatnika konieczność pomniejszenia miesięcznego dochodu pracownika (ustalanego dla celów obliczenia zaliczki) o dokonany przez tę osobę zwrot.
W sytuacji, gdyby pracownik zwracał nienależnie otrzymane świadczenie np. w miesięcznych ratach, wówczas płatnik w każdym miesiącu powinien pomniejszyć jego dochód o kwotę zwrotu. Gdyby kwota dokonanego zwrotu w danym miesiącu przekraczała dochód pracownika w tym okresie, to o różnicę pomniejsza się dochód z miesiąca następnego, aż do pełnego rozliczenia zwrotu.
Kwoty zwróconych przez pracownika świadczeń, wpływające na zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy należy wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym doszło do zwrotu. Nie ma obowiązku dokonania z tego tytułu korekty PIT-4R za rok, w którym doszło do wypłat zawyżonych świadczeń.
Gdyby kwota zwrotu nie została rozliczona przez płatnika w danym roku podatkowym, pracownik sam powinien dokonać takiego rozliczenia. Przysługuje mu prawo do odliczenia tego zwrotu od dochodu w zeznaniu rocznym (np. PIT-37 i w załączniku PIT/O) składanym za rok, w którym nastąpił zwrot.
Zobacz także:
