Generalnie ulgi mają doprowadzić do tego, by możliwie obniżyć wysokość zobowiązania podatkowego. Jednak wprowadzenie wysokiej kwoty wolnej - to zdaniem Ministerstwa Finansów - rozwiązanie, które pozwala na bieżąco korzystać z preferencji i nie wiąże się z koniecznością wykonywania skomplikowanych obliczeń, jakie zazwyczaj towarzyszą ulgom podatkowym. Podatnik od razu płaci mniej - a nie korzysta z preferencji dopiero w rozliczeniu rocznym.
Kwota wolna korzystniejsza niż ulgi - o dobrodziejstwie Polskiego Ładu
Resort finansów przekonuje, że utrzymanie wysokiej kwoty wolnej, która od 1 stycznia 2022 r wynosi 30 tys. zł. to rozwiązanie korzystniejsze niż ulgi podatkowe.
Poznaj nasze szkolenia: Zmiany w Polskim Ładzie - poprawa kondycji przedsiębiorcy i pracowników?
Ważne: Ulga podatkowa nie ma zastosowania, jeśli podatek wynosi zero. W takiej sytuacji jest ona bezcelowa. Dzięki temu podatnicy, których dochody nie przekraczają kwoty 30 tys. zł po prostu nie płacą podatku - nie muszą korzystać z żadnych ulg ani odliczeń. W taki sposób resort finansów argumentuje sens i prawidłowość wprowadzonych rozwiązań podatkowych, określonych rozliczenie, w każdym razie będących samym Polskim Ładem bądź jedną z jego modyfikacji.
Doskonałe przepisy?
Zdaniem resortu nowe przepisy obniżają podatki. I taką retorykę dostajemy za każdym razem, kiedy temat zmian podatkowych pojawia się w mediach. Nie wszyscy się z tym jednak zgadzają - czego doskonałym przykładem jest znany specjalista w zakresie prawa podatkowego, prof. Modzelewski, którego analiza nowych przepisów skłoniła Rzecznika Praw Obywatelskich do pisma z prośbą o wyjaśnienia zarzutów wobec wprowadzonych zmian.
Zobacz: Czy Polski Ład 2.0 jest korzystny dla podatnika? RPO ma wątpliwości
Poznaj nasze szkolenia: Wybór formy opodatkowania za 2022
Premia dla płatników
Co ciekawe, od 1 lipca wraz z tym deklarowanym obniżeniem podatkowym i upraszczaniem przepisów, pojawił się wzrost wynagrodzenia płatników za terminowe odprowadzanie podatków. Dotychczas było ono ustalone na poziomie 0,3% natomiast aktualnie płatnik wywiązujący się z terminowych wpłat zaliczek na PIT za swoich pracowników otrzyma wynagrodzenie w wysokości 0,6%. Resort określa to mianem premii za dostosowanie systemów księgowych do nowych przepisów. Premia ta ma obowiązywać aż do 31 grudnia 2023 r. Podstawą tej podwyżki jest rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wynagrodzenia płatników i inkasentów pobierających podatki na rzecz budżetu państwa.
Ważne: Wzrost wynagrodzenia dotyczy poboru podatku dochodowego od osób fizycznych, które są opodatkowane na zasadach ogólnych.
Poznaj nasze szkolenia: Podatek odroczony - na co uważać?
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
