Jak wynika z interpretacji fiskusa, leasingowany samochód, będzie wykorzystywany do prowadzenia działalności po jej odwieszeniu, Zatem wydatki z tytułu umowy leasingowej uprawniają do zaliczenia ich do kosztów prowadzenia działalności.
Kosztem podatkowym są wydatki z tytułu leasingu
Ponoszone w okresie zawieszenia działalności gospodarczej koszty leasingu samochodu rozpoczętego przed jej zawieszeniem można uznać za koszty pośrednio ponoszone w celu osiągnięcia przychodów, jak również przyczyniające się do zachowania źródła przychodów. Można zatem zaliczyć wydatki z tytułu leasingu do kosztów podatkowych w tym okresie.
Nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej na nabycie paliwa oraz innych wydatków eksploatacyjnych związanych z używaniem samochodu. Koszty takie nie stanowią bowiem ani kosztów ponoszonych w celu osiągnięcia przychodów, ani kosztów ponoszonych w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorcy mają prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, jak również mają obowiązek regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Podatnicy mogą zatem dokonywać zakupów towarów i usług. Dotyczy to między innymi zakupów różnego rodzaju usług świadczonych stale, wynikających z umów zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej, w tym zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej umów leasingu.
Trzeba też pamiętać, że w okresie zawieszenia działalności, podatnik może podlegać kontroli skarbowej w zakresie prawa podatkowego.
Zobacz także:
