Możliwość wyłączenia takich darowizn z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wynika w tym przypadku nie z przepisów o PIT i CIT, lecz z odrębnych ustaw regulujących stosunek państwa do poszczególnych Kościołów w Polsce (tzw. ustawy kościelne). Oprócz art. 55 ust. 7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej na dokonywanie tego rodzaju odliczeń pozwalają również odpowiednie regulacje dotyczące 10 innych Kościołów.
Kościelna działalność charytatywno-opiekuńcza na specjalnych zasadach
Ulgą związaną z działalnością Kościołów, ale nie dotyczącą kultu religijnego jest odliczanie darowizn na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą.
Podatnik ma prawo do odliczenia tego rodzaju darowizny, pod warunkiem że ma pokwitowanie jej otrzymania wydane przez kościelną osobę prawną. Kolejny wymóg określony obowiązującymi w tym zakresie przepisami to otrzymanie (od obdarowanego) w okresie 2 lat od dnia przekazania darowizny sprawozdania o jej przeznaczeniu na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Przy czym w momencie dokonywania odliczenia zainteresowany powinien dysponować jedynie pokwitowaniem odbioru darowizny. Nie musi natomiast jeszcze mieć wspomnianego wcześniej sprawozdania (tak np. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2009 r., nr ILPB2/415–697/08–2/WM).
Darowizny przekazywane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą podlegają odliczeniu w pełnej wysokości.
Limity dotyczące odliczania przekazanych darowizn, w wysokości odpowiednio 6% i 10% dochodu, nie znajdą w tym przypadku zastosowania, ponieważ art. 55 ust. 7 ustawy o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej i jego odpowiedniki w pozostałych ustawach kościelnych są przepisami szczególnymi w stosunku do powołanych wcześniej regulacji ustaw o PIT i CIT. Z niektórych ustaw kościelnych wynikają natomiast innego rodzaju ograniczenia. Polegają one na wyłączeniu możliwości skorzystania z omawianej ulgi w odniesieniu do darowizn przekazywanych przez osoby prawne i przyznaniu tego prawa jedynie darczyńcom będącym osobami fizycznymi. Takie ograniczenia przewiduje np. ustawa z 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 483), a konkretnie jej art. 19 ust. 2.
Zobacz także:
Tagi: darowizna
