W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Kiedy można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na zakup materaca
Podatnik z II grupą inwalidzką ma prawo do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej faktury za zakup materaca zalecanego dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. Istotne w takim przypadku są zalecenia lekarza dotyczące zakupu sprzętu.
Warunkiem odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
- orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
- decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
- orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.
Nie wystarczy jednak, by określony sprzęt ułatwiał osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, ponieważ wymagane są jeszcze inne cechy, którymi powinien się charakteryzować, aby mógł być odliczony.
Właściwym do stwierdzenia, czy dany przedmiot jest niezbędny w rehabilitacji oraz będzie ułatwiał wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jest w szczególności lekarz specjalista, który biorąc pod uwagę stan zdrowia konkretnej osoby i potrzeby indywidualnej rehabilitacji może ten fakt potwierdzić, np. w wydanym zaświadczeniu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wypowiedział się w tego rodzaju sprawie. Chodziło o podatnika, który jest rencistą i cierpi na przewlekłą chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa oraz posiada orzeczenie o zaliczeniu do II grupy inwalidzkiej. Podatnik kupił materac, który jest zalecany dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.
We wniosku o interpretację podatkową mężczyzna zapytał czy taki zakup może odliczyć w wysokości 50% poniesionego wydatku w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne. Wyjaśnił, że materac pomaga mu zapobiegać bólom kręgosłupa oraz łagodzi schorzenia związane z jego chorobą.
Izba skarbowa przyznała mu rację, ponieważ posiadał II grupę inwalidzką, a zakup materaca wiązał się z zaleceniami lekarskimi zastosowania takiego materaca do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-26/15/MD
Zobacz także:
Tagi: ulgi podatkowe
