Rozwiązanie jest dostępne dla przedsiębiorców, czyli podatników uzyskujących przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Jak skorzystać z ulgi na terminal?
Aby zachęcić przedsiębiorców do korzystania z terminali płatniczych, wprowadzono przepisy, dające im prawo do ulgi z tego tytułu. W jakich okolicznościach można skorzystać z tzw. ulgi na terminal?
Ulga jest dostępna także spółka, która nie ma osobowości prawnej, w której podatnik jest wspólnikiem
Z ulgi na terminal może skorzystać osoba, która poniosła wydatki na:
a) nabycie terminala płatniczego
b) wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy użyciu terminala, do których zalicza się: opłaty interchange, opłaty akceptanta, opłaty systemowe, opłaty z tytułu korzystania z terminala płatniczego wynikające z umowy najmu dzierżawy, itp.
Aby skorzystać z ulgi konieczne jest jej udokumentowanie. Można do tego wykorzystać fakturę lub inny dokument potwierdzający poniesienie wydatku.
Trzeba pamiętać, że za kwotę wydatku będzie uznana kwota wraz z podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że podatek ten nie został odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Ważne: W ramach ulgi są odliczane wydatki uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów, w tym także w formie odpisów amortyzacyjnych.
Przepisy dotyczące ulgi na terminal przewidują określone limity. W przypadku podatników zwolnionych z obowiązki prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych limit odliczeń wynosi 2 500 zł w roku podatkowym. Pozostali podatnicy korzystają z limitu w wysokości 1 tys. zł.
Podatnik dokonuje odliczenia w zeznaniu rocznym - w zależności od stosowanej formy odliczeń - PIT-36, PIT-36L albo PIT-28. Deklaracje dotyczą roku podatkowego w którym poniósł wydatek. Jeśli kwota odliczenia nie znajdzie pokrycia w rocznym dochodzie - w kolejnych lat podatkowych, jednak nie dłużej niż 6 kolejnych lat podatkowych następujących po roku podatkowym w którym poniósł wydatek.
Z ulgi nie mogą skorzystać osoby, które już dokonały odliczenia w ramach ulgi tych samych wydatków w innym zeznaniu podatkowym, albo w jakiejkolwiek innej formie otrzymały zwrot wydatków. Nie mogą z niej skorzystać także przedsiębiorcy, którzy w okresie 12 miesięcy przed ponownym rozpoczęciem przyjmowania płatności przy użyciu terminala, przyjmowali już płatności z jego zastosowaniem.
Zobacz także: Ulgi podatkowe 2022: Sprawdź, z jakich ulg skorzystasz w PIT-36 za 2022 rok – 5 przykładów
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów poświęconej podatkom - portal podatki.gov.pl
