Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli od przychodu należy odjąć koszty uzyskania przychodów. W takim przypadku obowiązuje 19% stawka podatku. Każdy kto uzyskał przychód z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest zobowiązany złożyć roczne zeznanie PIT-38. Dotyczy to także przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej.
Jak rozliczyć podatek z dochodu z kryptowalut?
Przychody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut muszą być opodatkowane. Rodzą również konieczność złożenia zeznania rocznego - nawet wówczas gdy przychód jest osiągany z działalności gospodarczej. Z takiego obowiązku są wyłączone jedynie określone podmioty.
Działalność gospodarcza
Jeśli przychody z kryptowalut są osiągane w ramach działalności gospodarczej wskazanych w ustawie podmiotów - to zaliczają je do przychodów z działalności gospodarczej. Są to: podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi i środkami płatniczymi, wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi, pośrednictwa we wskazanych wymianach, oraz usług prowadzenia rachunków, będących prowadzonym w formie elektronicznej zbiorem danych identyfikacyjnych zapewniających osobom uprawnionym możliwość korzystania z jednostek walut wirtualnych, w tym przeprowadzania transakcji ich wymiany.
Powstanie przychodu
W przypadku kryptowalut przychód powstaje, jeśli podatnik dokona sprzedaży walut wirtualnych na giełdzie, w kantorze czy na wolnym rynku.
Ważne: Trzeba pamiętać również, że przychód powstaje również wtedy, gdy podatnik płaci wirtualną walutą za towar, usługę lub prawo majątkowe niebędące walutą wirtualną, bądź "opłaca" inne zobowiązania. Przychody ze sprzedaży walut wirtualnych nie łączą się z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych.
Ważne: Obojętna podatkowo jest wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi.
Koszty uzyskania przychodów
Jako koszty uzyskania przychodu w takim przypadku należy traktować udokumentowane koszty na nabycie kryptowalut a także koszty związane z ich zbyciem. Do kosztów zaliczają się również wydatku na rzecz pośredników w sprzedaży kryptowalut. Oczywiście wszystkie koszty muszą być odpowiednio udokumentowane.
Koszty wskazuje się w zeznaniu rocznym dotyczącym tego roku podatkowego, w którym zostały poniesione. Nawet wówczas, gdy przychód nie został osiągnięty w tym roku.
Zobacz także: PIT-2(9) od 1 stycznia 2023 r. służy do obliczania miesięcznych zaliczek na PIT (instrukcja dla płatnika)
Wyobraźmy sobie teraz sytuację, że jednego roku ponosimy koszty zakupu kryptowalut, jednak nie mamy przychodu z tego tytułu. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów zwiększa koszty z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych w następnym roku podatkowym.
Zobacz także: Inwestowanie w kryptowaluty
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie Ministerstwa Finansów poświęconej podatkom - portal podatki.gov.pl
