Minister finansów uznał, że skoro prawidłowe i efektywne wykonywanie obowiązków pracowniczych wymaga od pracownika nocowania w hotelu, aby w określonym czasie wynikającym z kontaktów handlowych pracodawcy i kontrahenta dotrzeć do kontrahenta, to zapewnienie tej możliwości przez pracodawcę nie jest korzyścią pracownika, ale wypełnieniem przez pracodawcę ustawowego obowiązku prawidłowego organizowania pracy.
Handlowcy nie płacą podatku od zwrotu kosztów za hotel
Zwrot poniesionych przez pracowników kosztów noclegów związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych nie jest przychodem ze stosunku pracy. Nie należy w związku z tym pobierać i odprowadzać z tego tytułu zaliczki na PIT.
Chodziło o przedsiębiorstwo, które zatrudnia na podstawie umów o pracę przedstawicieli handlowych. Pracodawca zamierza rozszerzenie wskazanego w umowach o pracę miejsca zatrudnienia na obszar kilku województw. Takie wyjazdy będą stałym elementem wykonywania pracy wynikającym z charakteru i treści zawartej umowy o pracę, dlatego też pracodawca nie będzie ich traktować jako podróży służbowych. Nie będą też wypłacane diety czy inne należności. W trakcie wykonywania pracy przedstawiciele handlowi będą ponosić wydatki na noclegi, a firma będzie je zwracać.
Zmiana interpretacji na korzyść podatnika
Pytanie dotyczyło tego, czy należy traktować zwrot wydatków noclegowych poniesionych przez pracowników jako przychód ze stosunku pracy oraz pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczkę na PIT. Przedsiębiorca twierdził, że nie. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał stanowisko za niewłaściwe. Jednak minister finansów zmienił wydaną interpretację, przyznając tym samym rację podatnikowi.
Nie ma przychodu dla pracownika
Wynikające z konieczności wykonywania czynności służbowych sfinansowanie przez pracodawcę kosztów noclegów nie będzie generować po stronie pracowników (przedstawicieli handlowych) przychodu ze stosunku pracy.
Takie wydatki mają charakter służbowy. Ponoszone są bowiem wyłącznie w interesie pracodawcy, a co za tym idzie − pracownicy nie otrzymują od wnioskodawcy jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego.
Interpretacja indywidualna ministra finansów z 11 stycznia 2016 r., nr DD3.8222.2.412.2015.CRS.
Art. 10-20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: zwolnienie z pit
