Zwolnieniem od podatku dochodowego objęta jest wartość otrzymywanych przez pracowników w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymywanych przez nich w tym zakresie świadczeń pieniężnych. Zwolnienie to ma zastosowanie do świadczeń w całości sfinansowanych m.in. ze środków ZFŚS.
Dopłaty do wypoczynku dla pracowników i członków ich rodzin
Dopłaty do wypoczynku dla pracowników i członków ich rodzin są przychodem ze stosunku pracy, który podlega opodatkowaniu. Możliwe jest jednak zastosowanie zwolnienia, ale tylko do określonej kwoty - 380 zł w ciągu całego roku.
W sytuacji, gdy firma chce sfinansować np. jednodniową wycieczkę dla dzieci pracowników i pokryć jej koszt ze środków ZFŚS, musi wziąć pod uwagę kilka istotnych zastrzeżeń. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, iż brak obowiązku pobierania zaliczek na podatek występuje tylko wtedy, gdy wartość dofinansowania nie przekracza 380 zł. W przypadku przekroczenia tej kwoty, należy odprowadzić podatek od nadwyżki.
Warto przypomnieć, że wartość świadczeń uzyskanych przez osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS w postaci dofinansowania wycieczki są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Podstawy wymiaru składek nie stanowią świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Oznacza to, że dofinansowanie do wypoczynku pracownika lub jego rodziny (np. dzieci) dokonane ze środków ZFŚS, nie podlega oskładkowaniu.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku dofinansowania wycieczki ze środków obrotowych pracodawcy. W takiej sytuacji wartość dofinansowania stanowi podstawę wymiaru składek społecznych.
