Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych jako działalność socjalną definiuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego. Regulamin działalności socjalnej obowiązujący u pracodawcy może zatem przewidywać dofinansowanie do wydatków ponoszonych przez pracowników na pobyt dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu. Przy czym ważne jest, aby regulamin precyzyjnie określał warunki uzyskania oraz zasady przyznawania i wypłaty takiego świadczenia.
Dofinansowanie z ZFŚS do czesnego za żłobek lub przedszkole bez podatku i składek ZUS
Od 1 stycznia 2016 r. świadczenia w postaci dofinansowania do pobytu dziecka pracownika w żłobku, klubie dziecięcym lub przedszkolu, finansowane ze środków ZFŚS, korzystają ze zwolnienia z podatku oraz składek ZUS.
Dopłaty z zfśś do czesnego za przedszkole - bez podatku...
Do końca 2015 r. zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych były świadczenia otrzymane z ZFŚS, związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach lub klubach dziecięcych. Od 1 stycznia 2016 r. zwolnieniem tym zostały także objęte świadczenia związane z pobytem dzieci w przedszkolach. Jednocześnie przepisy nie limitują tego zwolnienia, zatem wolne od podatku jest pełna wartość dofinansowania.
...i składek ZUS
Podobnie rzecz ma się z oskładkowaniem – z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne wyłączone są świadczenia finansowane ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Przepisy ani nie wskazują limitu zwolnienia, ani też nie precyzują rodzaju świadczeń z funduszu, które są nim objęte. Wolne od składek są więc wszelkie świadczenia finansowane ze środków funduszu socjalnego – pod warunkiem, że są przyznawane i wypłacane zgodnie z przepisami ustawy o ZFŚS (czyli z uwzględnieniem kryterium socjalnego).
- art. 21 ust. 1 pkt 67a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.),
- art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz,U., z 2015 r. poz. 111 ze zm.),
- § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Zobacz także:
