Trudno uznać zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych jako dochód pracownika. Mamy więc sytuację, w której pracownik wykorzystuje swój samochód, samodzielnie ponosi koszty związane z jego eksploatacją, jak np. przegląd, ubezpieczenie, otrzymuje zwrot tzw. kilometrówki, która nie dość, że nie odpowiada rzeczywistym kosztom używania samochodu - szczególnie przy obecnych cenach benzyny - to jeszcze jest opodatkowana jako przychód ze stosunku pracy. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba stwierdzić, że używanie prywatnego samochodu, to dodatkowe koszty dla pracowników.
Czy kilometrówka powinna być opodatkowana?
Pracownicy, którzy wykorzystują prywatny samochód do pracy, otrzymują zwrot kosztów w postaci tzw. kilometrówki. Zwrot traktowany jest jednak jako przychód, a tym samym jest on opodatkowany. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie, prosząc o stanowisko ministra finansów.
Zobacz także: Zwrot kosztów za używanie elektrycznego pojazdu w pracy
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w ministerstwie finansów. Impulsem była skarga pielęgniarki środowiskowej, która w swojej pracy wykorzystuje samochód prywatny. W skardze zaznaczyła, że kilometrówka nie była aktualizowana od 2007 r. Nie sposób zaprzeczyć, że ceny paliw w okresie ostatnich 5 lat znacząco się różnią, przez co kilometrówka nie pokrywa kosztów związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się co prawda projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie MI z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy, który przewiduje nowe wysokości stawek za kilometr przebiegu pojazdu, jednak nadal trwają konsultacje publiczne dotyczące tego aktu.
Zobacz także: Kalkulator ryczałtu samochodowego
Pielęgniarka podnosi w swojej skardze, że jej zdaniem zwrot kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych nie powinien być opodatkowany. Podatek dochodowy - jak sama nazwa wskazuje - dotyczy dochodu, a nie ma z nim nic wspólnego zwrot kosztów.
Jednak z punktu widzenia przepisów podatkowych, wszelkie wpływy pieniężne są przychodem - czyli także kilometrówka.
Intencją ustawodawcy było zagwarantowanie realnej rekompensaty za używanie prywatnego pojazdu do pracy zawodowej. Biorąc pod uwagę realia i dodatkowo także kwestię opodatkowania, wielu pracowników postrzega używanie własnego pojazdu jako konieczność dopłacania do narzędzia pracy.
Zobacz także: Ryczałt oraz kilometrówka są wolne od składek ZUS
Informacja opublikowana w biuletynie informacji publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl
