KOMENTARZ EKSPERTA: Jakub Rychlik, doradca podatkowy
Czy każda umowa o dzieło podlega 50% kosztom
Aby można było mówić o utworze naukowym w odniesieniu do wyników badań naukowych, to ich przeprowadzenie powinno zawierać w sobie element twórczy, np. w sposobie prowadzenia badań, który jest przejawem działania naukowca. Czy zatem, jeżeli wyniki badań naukowych stanowić będą utwór naukowy to będą przedmiotem praw autorskich.
Jeżeli wyniki badań naukowych stanowić będą utwór naukowy to będą przedmiotem praw autorskich.
Aby można było mówić o utworze naukowym w odniesieniu do wyników badań naukowych, to ich przeprowadzenie powinno zawierać w sobie element twórczy, np. w sposobie prowadzenia badań, który jest przejawem działania naukowca.
Przedmiotem prawa autorskiego jest utwór. W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych mowa jest m.in. o utworach naukowych, jednakże ustawodawca nie zdefiniował go. W doktrynie przyjmuje się, że utwór naukowy to utwór, a więc przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, który jest zorientowany na przedstawienie obiektywnie istniejącej rzeczywistości.
Z powyższego wynika, że aby wyniki badań naukowych były utworem naukowym, to muszą być przejawem działalności twórczej naukowcom, które zostały one zlecone. W mojej ocenie oznacza to, że wyniki badań nie mogą być standardowe, jak np. wyniki badań medycznych, laboratoryjnych, przeglądów technicznych etc.
Charakter twórczy badania może przejawiać się np. w przyjęciu nietypowej metody badawczej, własnych pomysłach naukowca realizowanych podczas badań naukowych. Wyniki badań naukowych powinny być przejawem inwencji twórczej naukowca.
Sprawdź więcej komentarzy ekspertów na Portalu FK.
Rada eksperta: Jeśli zatem wyniki badań naukowych stanowić będą utwór naukowy to będą przedmiotem praw autorskich. Natomiast przychody z ze zbycia praw autorskich można pomniejszych o koszty podatkowe równe połowie przychodów. Pamiętać jednak należy o ograniczeniu rocznych kosztów uzyskania przychodów z praw autorskich, które nie mogą przekroczyć 42.764 zł.
- art. 1 ust. 1, ust. 2 pkt 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 666),
- art. 22 ust. 9 pkt 3, ust. 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: umowa o dzieło
