Jeżeli wydatki na konsumpcję nie mają charakteru wydatków reprezentacyjnych, to można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Reprezentacja to ogólnie: okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związane ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Wydatkami reprezentacyjnymi będą więc wszelkie wydatki, które w sposób ponadstandardowy kreują pozytywny wizerunek firmy.
Czy fakturę za obiad z kontrahentem zaliczysz do kosztów podatkowych
Właściciel firmy spotkał się z klientem firmy współpracującej w celu omówienia warunków współpracy. Otrzymał fakturę za konsumpcję. Czy taki wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki na spotkania z kontrahentami, w czasie których omawiane są sprawy służbowe, mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, o ile nie mają charakteru reprezentacji. Takie wydatki należy uznać za zwyczajowo przyjęte w obecnych realiach życia gospodarczego. Mogą one stanowić koszty uzyskania przychodu. Takie stanowisko zaprezentował Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2013 r., II FSK 702/11. Wyrok ten stał się podstawą wydanej przez ministra finansów korzystnej dla podatników interpretacji ogólnej z 25 listopada 2013 r., DD6/033/127/ SOH/2013/RD-120521.
WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO
- Możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na konsumpcję, pod warunkiem że nie mają charakteru wydatków reprezentacyjnych.
- Za wydatki reprezentacyjne uznajesz wszelkie wydatki, które w sposób ponadstandardowy kreują pozytywny wizerunek Twojej firmy.
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.).
Zobacz także:
