Raport KPMG pokazuje, że dla większości podatników wypełnienie formularza PIT nie jest czasochłonnym obowiązkiem. Aż 61% osób rozliczających się z urzędem skarbowym samodzielnie lub z częściową pomocą innych deklaruje, że rozliczenie podatkowe PIT zajmuje im najwyższej 30 minut. Blisko co czwarty respondent przeznacza na to pomiędzy 30 minut a godzinę.
Czas na złożenie PIT. Jak rozliczają się Polacy?
Dla większości podatników wypełnienie formularza PIT nie jest czasochłonnym obowiązkiem - wynika z najnowszego raportu KPMG. Dowiedz się więcej.
8% osób twierdzi, że wypełnienie formularza PIT zajmuje im pomiędzy godziną a 2 godziny. Jedynie 5% respondentów potrzebuje więcej niż 2 godziny.
Korzystanie z pomocy
Podobnie jak w ubiegłym roku, prawie połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym zleca w całości uzupełnienie deklaracji PIT komuś innemu.
Podatnicy najczęściej proszą o pomoc osobę z rodziny (35%), osobę znajomą (32%) lub księgowego (32%). Jedynie 38% podatników w pełni samodzielnie uzupełnia formularz PIT, a 15% korzysta z częściowej pomocy innych.
Składanie PIT
W tym roku po raz pierwszy liczba Polaków deklarujących składanie rocznego zeznania podatkowego drogą internetową osiągnęła rekordową wartość 50%. Jest to o 5 punktów procentowych
więcej niż w ubiegłym roku. Najczęściej ten sposób składania PIT-u wybierają osoby pomiędzy 25 a 54 rokiem życia. Ponad połowa podatników mających obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego, rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem.
Ulgi w PIT
Jak wynika z przeprowadzonego badania, 37% respondentów mających obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym skorzysta z ulg podatkowych. Jest to wynik o 2 punkty procentowe niższy niż w roku ubiegłym. Wśród podatników to kobiety statystycznie częściej od mężczyzn korzystają z ulg podatkowych – najczęściej z ulgi na dzieci (74% kobiet vs 55% mężczyzn). Mężczyźni natomiast częściej deklarują ulgę na Internet (19% vs 10%).
1% podatku
W 2017 roku 79% respondentów zadeklarowało chęć przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Raport KPMG pokazuje, że wartość ta jest wyższa o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Chęć przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego rośnie wraz z uzyskiwanym dochodem netto. Osoby zarabiające do 1 500 zł netto miesięcznie zdecydowanie rzadziej decydują się na przekazanie 1% swojego podatku.
Polecamy komentarze ekspertów KPMG:
Raport KPMG – „Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2016”.
Zobacz także:
