Zdarza się, że w wyniku dziedziczenia, więcej niż jedna osoba otrzymuje w spadku nieruchomość (np. lokal mieszkalny). Może się zdarzyć, że jeden ze spadkobierców przejmuje całą nieruchomość wypłacając pozostałym spadkobiercom ekwiwalent pieniężny. Takie otrzymanie od jednego ze spadkobierców w wyniku działu spadku kwoty ekwiwalentnej do wartości posiadanego udziału w spadku nie powoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.
Bez podatku w przypadku szybkiego zbycia odziedziczonej nieruchomości
Nie powstanie przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości w przypadku zbycia przez podatnika swojej części odziedziczonej nieruchomości drugiemu spadkobiercy. Ważne jednak, by ekwiwalent pieniężny nie przekraczał wartości przysługującego podatnikowi udziału spadkowego.
Zgodnie z tym przepisem źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
W myśl art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz działu spadku stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.
W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego.
Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej, przypadających poszczególnym spadkobiercom.
Aby nastąpiło zwolnienie z podatku PIT ze zbycia nieruchomości, spłata nie może przekroczyć przysługującego podatnikowi udziału spadkowego. Ponadto czynność prawna może zostać zawarta wyłącznie między spadkobiercami.
Zobacz także:
