Z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego zgłosiła się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która rozważa nieodpłatne przekazywanie niektórych benefitów, dostępnych wcześniej jedynie dla pracowników, osobom współpracującym na zasadzie umowy B2B. Chodzi tutaj o takie osoby, które świadczą usługi na rzecz spółki, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą. Spółka zaznacza, że osoby te nigdy nie były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ani też nie będą jej świadczyły na takiej podstawie.
Abonament medyczny dla B2B
Pracodawcy często stosują różnego rodzaju benefity dla swoich pracowników. Najpopularniejszymi są karty sportowe, ubezpieczenia i abonamenty medyczne. Czy takie same nieodpłatne bądź częściowo odpłatne benefity pozapłacowe mogą być przekazywane osobom fizycznym, które świadczą usługi na podstawie umowy B2B?
Wynagrodzenie za świadczenie usług - na warunkach określonych w umowie - jest rozliczane na podstawie wystawianych przez te osoby faktur.
Spółka wypłaca wynagrodzenie w kwocie powiększonej o podatek od towarów i usług i nie jest płatnikiem ani inkasentem w podatku. Osoby współpracujące samodzielnie rozliczają podatek.
Nieodpłatnie przekazywane benefity, takie jak abonament medyczny czy karta sportowa nie będą częścią umowy B2B ani wynagrodzenia z tytułu świadczonych usług. Spółka samodzielnie będzie decydować jaka forma będzie dostępna dla osób współpracujących, a te z kolei nie będą miały żadnych roszczeń dotyczących dostępu do tych benefitów.
Zobacz także: Pakiety medyczne dla pracowników – jak rozliczyć
Benefity mają pozytywnie wpłynąć na rozwój współpracy, zwiększyć lojalność oraz motywację do pracy. Jednak spółka zaczęła mieć wątpliwości, czy w takim przypadku będzie zobowiązana do potrącania jako płatnik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu przekazywanych kart sportowych bądź abonamentów medycznych, oraz czy w takiej sytuacji będzie musiała przygotować deklaracje lub inne informacje dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu nieodpłatnie przekazywanych benefitów.
Ważne: W przypadku gdy spółka będzie przekazywała bezpłatne benefity takie jak karty sportowe, czy abonamenty medyczne, osobom współpracującym z nią na podstawie umowy B2B, nie będzie zobowiązana jako płatnik do potrącania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ani też nie będzie zobowiązana do przygotowywania i wysyłania jakichkolwiek deklaracji podatkowych z tego tytułu.
Zobacz także: Karta multisport dla podwykonawcy czy stanowi przychód
Należy uznać, że przekazywane przez spółkę benefity stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, do którego będzie miał zastosowanie art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym trzeba uznać, że wartość otrzymanych benefitów powinna być opodatkowana w taki sam sposób jak pozostałe przychody uzyskane przez osobę współpracującą.
Ważne: "Wartość opisanych we wniosku nieodpłatnych świadczeń udzielanych przez Wnioskodawcę osobom fizycznym, prowadzącym samodzielną działalność gospodarczą - z którymi Wnioskodawca zawrze Kontrakty B2B - stanowi dla tychże osób przychód z tej działalności gospodarczej, stosownie do art. 14 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 czerwca 2021 r. - sygn. 0112-KDIL2-1.4011.387.2021.1.TR
Masz wątpliwości podatkowe? Skorzystaj z porady naszych ekspertów - rozwiążą Twój indywidualny problem.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 września 2022 r. - sygn. 0114-KDIP2-2.4011.544.2022.1.RK opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl
