Wniosek o wydanie interpretacji prawa podatkowego składa się wtedy, gdy podatnik ma wątpliwości co do zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje w sferze prawa podatkowego. Od 1 lipca akacje podatnik będzie mógł złożyć pytanie do Ministra Finansów na nowym wzorze. Zmieni się też właściwość miejscowa urzędów skarbowych.
Zmiany w interpretacjach podatkowych od 1 lipca
Podatnik, płatnik lub inny podmiot, w tym także osoba niemająca miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej. Zmieniają się właśnie wzory wniosków, które w tej sprawie składają podatnicy.
W Dzienniku Ustaw z 15 maja 2015 r. ukazały się rozporządzenia ministra finansów zmieniające zasady wydawania indywidualnych interpretacji podatkowych. Organy wydające w imieniu ministra (biura KIP - a właściwie upoważnieni Dyrektorzy Izb Skarbowych) będą się specjalizować w konkretnych podatkach. Ma to zapewnić nie tylko większą prawidłowość, ale przede wszystkim jednolitości interpretacji.
Właściwość będzie ustalana na podstawie miejsca zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy, w przypadku niemożności zastosowania tej reguły właściwi będą dyrektorzy izb skarbowych w Warszawie i Katowicach.
Nie będzie możliwe wnoszenie opłat za wydanie interpretacji w gotówce - pozostanie jedynie możliwość wpłat na rachunki odpowiednich izb skarbowych. Minister Finansów nie wprowadził jednak jednego rachunku bankowego przewidzianego dla opłat za wydanie interpretacji indywidualnej.
Do zmian dostosowane będą również formularze wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej: ORD-IN oraz załącznika ORD-IN/A.
Zobacz także:
Tagi: interpretacja podatkowa
