NSA w wyroku o sygn. akt II FSK 3994/14 orzekł, że wydatki związane z pogwarancyjną naprawą maszyn spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki na naprawy pogwarancyjne. Sprawdź, co z kosztami
Firma naprawia nieodpłatnie maszyny po okresie gwarancji. Czy takie wydatki zaliczy do kosztów uzyskania przychodów? Poznaj wyrok NSA w tej sprawie.
Jakie było zagadnienie sporne?
Sprawa dotyczyła spółki, która zajmowała się sprzedażą maszyn rolniczych. Ramach gwarancji spółka zajmuje się też naprawą maszyn. Zgodnie z przyjętymi w grupie zasadami spółka naprawia też nieodpłatnie maszyny po upływie okresu gwarancji. Ma to na celu utrzymanie zdobytych klientów, a także budowanie pozytywnego wizerunku marki i jej produktów.
Przedsiębiorstwo nie było pewne, czy koszty, które ponosi spółka w związku z wykonywanymi nieodpłatnymi naprawami pogwarancyjnymi, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Co na to organ podatkowy?
Izba skarbowa stwierdziła, że skoro spółka wydatki związane z naprawami pogwarancyjnymi na zasadzie dobrowolności, a działania te są odpowiedzią na oczekiwanie klientów i służą kształtowaniu i utrwalaniu wizerunku spółki, to są to wydatki na reprezentację, które są wyłączone z kosztów. Sprawa trafiła ostatecznie do NSA.
Jakie stanowisko zajął NSA?
NSA uznał, że ponoszone przez spółkę koszty napraw pogwarancyjnych nie stanowią kosztów reprezentacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT. Poniesione wydatki stanowią dla spółki koszty uzyskanie przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, ponieważ zostały poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów.
Polecamy też w Portalu FK:
Wyrok NSA z 31 stycznia 2017 r., sygn. akt II FSK 3994/14
