Bywa że przedsiębiorcy handlujący detalicznie niektórymi towarami umieszczają obok cen w złotych polskich także ceny w euro. Klienci za towary mogą płacić zarówno w polskiej, jak i europejskiej walucie. Należy jednak pamiętać, aby dokonywać przeliczeń euro na złote zgodnie z ustawowymi zasadami.
Stosując ceny w euro trzeba stosować ustawowe zasady przeliczania walut
Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów nie może stosować wybranego przez siebie przelicznika walutowego i na tej podstawie ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej. Przeliczenie należy sporządzać na podstawie kursów średnich walut obcych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski.
W takiej właśnie sprawie wypowiedział się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła podatnika zajmującego się handlem detalicznym papierosami. Przedsiębiorca wyliczał płatność w walucie obcej jako iloraz ceny ustalonej w złotówkach przez przyjęty na dany dzień kurs EURO. Kurs ten ustalany był na podstawie kursów rynkowych. Na koniec dnia podatnik zliczał utarg, osobno w PLN i dla EUR. Euro przeliczał według kursu NBP z danego dnia. Na koniec miesiąca rozliczał sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej na podstawie raportów miesięcznych z urządzenia fiskalnego, a różnicę pomiędzy tymi raportami a obliczonymi utargami ujmował w księgach rachunkowych jako dodatnie lub ujemne różnice kursowe. Taki sposób rozliczeń zakwestionował urząd skarbowy.
Sprawa trafiła do WSA w Gorzowie Wielkopolskim, który przyznał rację podatnikowi. Uznał, że przedsiębiorca sprzedający artykuły tytoniowe w ramach prowadzonej działalności stosował ceny wyrażone w walucie krajowej, zatem obrotem również była kwota wyrażona w walucie krajowej.
Przeciwnego zdania był jednak Naczelny Sąd Administracyjny, do którego ostatecznie sprawa trafiła. NSA uznał, że w sytuacji gdy klient za towar płaci w euro, podatnik nie może stosować wybranego przez siebie przelicznika walutowego i w ten sposób ewidencjonować obrotu na kasie rejestrującej.
Zgodnie z przepisami przeliczenia walut obcych na złote dokonuje się na podstawie kursów średnich walut obcych ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski. Podatnicy nie mają zatem w tym zakresie swobody.
Kurs przeliczeniowy obowiązujący do celów VAT może być jednak dla danej transakcji inny od kursu przeliczeniowego obowiązującego do celów podatku dochodowego. Kwoty VAT na fakturach i paragonach podatnik zawsze wykazuje w złotych. Faktury w walutach obcych, bez przeliczeń, mogą być wystawiane, tylko w przypadkach gdy nie jest na nich wykazywany VAT.
wyrok NSA z 14 maja 2014 r., I FSK 947/13
Zobacz także:
Tagi: rynek walutowy, nbp, różnice kursowe
