Mechanizm ulgi polega na tym, żepodstawa opodatkowania jest pomniejszana o koszty, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a dotyczyły (koszty kwalifikowane):
Sprawdź, dlaczego opłaca się korzystać z ulgi na działalność B+R
W związku z prowadzeniem działalności badawczo-rozwojowej podatnikom przysługuje ulga polegająca na odliczaniu od podstawy opodatkowania części kosztów uzyskania przychodów poniesionych na ten rodzaj działalności - tzw. „kosztów kwalifikowanych". Dowiedz się więcej.
Kiedy ulga?
1) wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej oraz związanych z nimi składek na ubezpieczenia społeczne,
2) nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
3) ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, a także nabycia wyników badań naukowych, świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej,
4) odpłatnego korzystania z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy CIT,
5) określonych kosztów uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, jeżeli zostały poniesione przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Wykonywanie prac związanych z działalnością B+R?
Pojawia się pytanie, czy aby skorzystać z ulgi pracownik musi poświęcać 100% czasu na działalność B+R.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS) wyjaśnił, że pracowników, którzy tylko częściowo wykonują prace będące realizacją działalności badawczo-rozwojowej spółki można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R.
W sprawie chodziło o spółkę, która świadczy usługi badawczo-rozwojowe w zakresie m.in. rozwoju systemów i oprogramowania.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy pracowników, którzy częściowo wykonują prace będące realizacją działalności badawczo-rozwojowej można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.
Przedsiębiorstwo uważało, że tak i w konsekwencji ma prawo odliczania od postawy opodatkowania w ramach stosowania ulgi badawczo-rozwojowej. Organ podatkowy przyznał spółce rację.
Jakie są praktyczne skutki?
W przypadku pracowników zajmujących stanowiska w ramach działalności B+R, a którzy będą zajmowali się w ramach godzin pracy czynnościami niebędącymi realizacją tej działalności (np. przygotowanie nowego sprzętu komputerowego do pracy), można uznać za zatrudnionych w celu realizacji działalności B+R. W konsekwencji przedsiębiorca ma prawo do ulgi na działalność B+R.
Polecamy też:
Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 marca 2017 r., nr 2461-IBPB-1-3.4510.1184.2016.1.TS
Zobacz także:
Tagi: ulgi podatkowe
