Od 10 sierpnia 2014 roku zmieniły się zasady wykonywania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Po zmianach, działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać:
Rynek usług księgowych po zmianach deregulacyjnych
Do prowadzenia księgowości nie jest już wymagane posiadanie żadnych uprawnień. Właściciel biura rachunkowego nie musi też zatrudniać osób z certyfikatem. Prowadzenie na zlecenie ksiąg rachunkowych to duża odpowiedzialność i spore nakłady na oprogramowanie.
- przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeżeli są uprawnione do dokonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- pozostali przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do dokonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Osoby posiadające certyfikaty księgowe czy też świadectwa kwalifikacyjne, wydane na podstawie wcześniejszych przepisów, będą mogły się nimi nadal posługiwać w celu potwierdzania kwalifikacji zawodowych.
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością (art. 76h ust. 1 uor). Za prowadzenie działalności bez spełnienia tego obowiązku grozi grzywna albo kara ograniczenia wolności (art. 79 pkt 7 uor).
Wybierając biuro rachunkowe lub zmieniając usługodawcę warto poświęcić nieco wysiłku i czasu na poszukiwanie osób z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że umożliwienie prowadzenie działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych osobom nieposiadającym certyfikatu zapewne nie spowoduje nagłego przyrostu nowych biur rachunkowych.
Zobacz także:
