Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą tylko przez kilka miesięcy w roku ma takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorca zajmujący się biznesem w sposób ciągły.
Przy działalności sezonowej nie wolno pominąć obowiązków podatkowych
Podatnik, który zamierza prowadzić pole namiotowe w okresie wakacyjnym, czy wykonywać tatuaże z henny w nadmorskich miejscowościach musi dopełnić wielu formalności. Na początku należy zająć się rejestracją firmy. Trzeba też się przygotować na liczne kontrole urzędników.
Sprzedaż gofrów nad jeziorem, czy wypożyczalnię sprzętów wodnych, trzeba zarejestrować. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę www.ceidg.gov.pl i złożyć do urzędu gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, czyli CEIDG-1.
Przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Można też wskazać późniejszy termin podjęcia działalności niż dzień złożenia wniosku. Data rozpoczęcia prowadzenia firmy nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG.
Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą numerem identyfikacyjnym w CEIDG oraz właściwym identyfikatorem we wszelkich kontaktach z administracją podatkową jest numer NIP.
Wybór formy opodatkowania
Wypełniając wniosek CEIDG-1 podatnik musi wskazać, w jaki sposób będzie rozliczać PIT. Ma do wyboru opodatkowanie według skali podatkowej (18% i 32%), podatku liniowego (19% ). Można też wybrać uproszczony sposób opodatkowania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.
Obowiązki w VAT i kasa fiskalna
Zajmując się działalnością sezonową zazwyczaj nie trzeba rozliczać VAT. Do określonego limitu obowiązuje bowiem zwolnienie podmiotowe, nie trzeba więc składać VAT-R ani deklaracji podatkowych. Podatnicy, którzy rozpoczynają w trakcie roku wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, korzystają ze zwolnienia, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwoty 150.000 zł.
Podatnik, który przekroczy limit 20.000 zł obrotu musi osiąganą sprzedaż ewidencjonować na kasie fiskalnej. Przy działalności rozpoczętej w trakcie roku limit uwzględnia się proporcjonalnie. Warto pamiętać, że o fakcie rozpoczęcia używania kasy trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Aby to zrobić należy złożyć zawiadomienie, w którym podaje się liczbę stosowanych kas fiskalnych i miejsce ich użytkowania.
Kontrola działalności sezonowej
Na kontrole skarbówki muszą przygotować się osoby prowadzące firmę tylko przez kilka miesięcy. Kontrolerzy sprawdzą zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a także w ewidencji VAT. Przyjrzą się też fakturom, rachunkom, paragonom fiskalnym, raportom kasowym, czy też wyciągom z rachunków bankowych. Ze szczególną uwagą będzie też weryfikowane to, czy podatnik posiada kasę fiskalną.
Zobacz także:
Tagi: działalność sezonowa
