Uzasadniając wprowadzenie opłaty cukrowej, projektodawcy podnosili, że jest to podatek który ma wspierać prozdrowotne wyboru konsumentów i doprowadzić do ograniczenia spożywania słodkich napojów.
Opłata cukrowa - czy zmieni się zakres opodatkowania?
Nowelizacja przepisów dotyczących opłaty od środków spożywczych wzbudziła niepokój, że tzw. opłata cukrowa zacznie dotyczyć także innych produktów. Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie planuje wprowadzenia opłaty cukrowej w stosunku do nowych produktów.
Ważne: Opłacie cukrowej nie podlegają wyłącznie:
a) soki 100%
b) napoje zawierające co najmniej 20% soku i do 5 gram cukrów w 100 ml.
Zobacz także: Ważny wyrok TSUE w sprawie podatku akcyzowego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami opłata cukrowa dotyczy napojów z dodatkiem m.in. cukrów będących monosacharydami lub disacharydami a także środków spożywczych zawierających te substancje. Opłatą objęte są także napoje z dodatkiem soków owocowych - w myśl przepisów, nie są one stu procentowymi sokami owocowymi, a zatem dodanie soku oznacza dodanie środka spożywczego zawierającego cukry - a w konsekwencji objęcie opłatą cukrową. Nie ma przy tym znaczenia, czy sok ma funkcje słodzące czy tylko np. aromatyczne. Zgodnie z przepisami jest to dodatek cukru do napoju. Potwierdzeniem jest wykaz składników oraz informacja dotycząca zawartości cukru w produkcie. Zatem podatek cukrowy nie obejmuje wody, nie obejmuje także soku - ale połączenie obu tych składników tworzy napój, od którego trzeba zapłacić podatek. Na etapie wprowadzania opłaty cukrowej do porządku prawnego podnoszono, że to tak naprawdę opodatkowanie cukru z owoców. Jednak ustawodawca nie dał się przekonać.
Zobacz także: MF odniosło się do informacji na temat nowego podatku
Przepisy zakładają również pewnego rodzaju preferencyjne traktowanie. Jest ono zarezerwowane dla napojów zawierających co najmniej 20% soku i powyżej 5 g cukrów - niezależnie od tego, czy mowa o cukrach naturalnych czy syntetycznych. Wskazane produkty są objęte tzw. opłatą zmienną, która wynosi 0,05 zł za każdy gram powyżej 5 gram cukru. Dla porównania opłata stała wynosi 0,50 zł za litr napoju.
Ministerstwo Finansów Pracuje nad projektem nowelizująca przepisy o opłacie od środków spożywczych. Ich celem ma być uproszczenie sposobu opłaty cukrowej. Z zapowiedzi wynika, że podmioty prowadzące działalność w zakresie obrotu napojami mają zyskać ułatwienia dzięki nowej regulacji. Natomiast planowana regulacja nie jest związana ze zwiększeniem katalogu napojów podlegających opłacie - utrzymuje dotychczasowy zakres przedmiotowy ustawy o zdrowiu publicznym.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Tagi: opłata cukrowa, producenci napojów, sok, napoje
