Nauczyciele z placówek nieferyjnych, np. przedszkoli, ognisk pracy pozaszkolnej, poradni, oddziałów przedszkolnych, mają prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego udzielanych zgodnie z planem. Jest to wymiar wypoczynku dla nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy przez cały rok kalendarzowy. Natomiast w sytuacji zatrudnienia na część etatu oraz w pewnym okresie roku kalendarzowego nauczycielowi przysługuje urlop proporcjonalny.
Urlop wypoczynkowy nauczycieli placówek nieferyjnych w dni robocze
W placówkach nieferyjnych wymiar zatrudnienia wpływa na wymiar urlopu i często sprawia trudności w ustaleniu, ile godzin z puli urlopowej odejmuje się za każdy dzień wypoczynku. Tymczasem nie ma tu znaczenia liczba godzin pensum, ale ogólny dobowy wymiar czasu pracy.
Wymiar pensum nie ma znaczenia
W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej i Generalnego Inspektora Pracy urlop wypoczynkowy dla nauczycieli w placówkach nieferyjnych obliczany jest proporcjonalnie do wymiaru etatu i udzielany w wymiarze godzinowym, w dni, które są dla nauczyciela dniami pracy (pismo Departamentu Strategii Ministerstwa Edukacji Narodowej z 31 grudnia 2009 r., DS-WPZN-WE-421-4/09; pismo Generalnego Inspektora Pracy z 14 stycznia 2010 r., GPP -118-4560-92/09/PE/RP). Przy udzielaniu urlopu w godzinach nie bierze się jednak pod uwagę wyłącznie godzin realizowanych w ramach pensum nauczyciela, ale całość czasu pracy (ustalając ten czas proporcjonalnie z 40 godzin tygodniowo).
Urlop wykorzystuje się w dni pracujące
Urlopu udziela się w dni, które są dla nauczyciela dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy nauczyciela w danym. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Udzielenie urlopu w dniu pracy w wymiarze godzinowym odpowiadającym części dobowego wymiaru czasu pracy jest dopuszczalne, jedynie w przypadku gdy część urlopu pozostała do wykorzystania jest niższa niż pełny dobowy wymiar czasu pracy pracownika w dniu, na który ma być udzielony urlop.
- art. 64 ust. 3, ust. 5a, art. 91c ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191),
- art. 154 § 2, art. 1542 § 1, § 4, art. 1551 § 1, art. 1552a § 2, 1553 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Zobacz także:
