Wystąpienie RPO jest związane z doniesieniami medialnymi dotyczącymi zapowiedzi małopolskiej kurator, w której zadeklarowała, że będzie nakłaniać dyrektorów do takiej organizacji lekcji religii i etyki, by nie znalazły się one na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Deklaracja miała paść na konferencji "Prześladowany jako katolik".
Kto decyduje o organizacji lekcji religii w szkole?
Dyrektor szkoły, jako jedyny ma kompetencje do organizowania lekcji religii i etyki w szkole. Takiego zdania jest Rzecznik Praw Obywatelskich, który staje w obronie małopolskich dyrektorów. Otrzymali oni kuratorskie zalecenia, aby wskazane lekcje rozmieszczać w innych godzinach niż pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna.
Tymczasem od lat już istnieje problem organizowania tych zajęć. Wiele pism w tej sprawie dociera także do RPO. Ich nadawcami są rodzice dzieci, które zrezygnowały z uczęszczania na religię. Zaznaczyć warto, że mają one do tego prawa. W takiej sytuacji, jeśli religia znajduje się w środku dnia nauki, dzieci muszą spędzać ten czas w świetlicy lub bibliotece. Takie rozwiązanie może prowadzić do poczucia wykluczenia. Dlatego właśnie rodzice deklarują, by te zajęcia były ustawione w planie lekcji jako pierwsze bądź ostatnie.
Zobacz także: Ocena z religii wystawiona w pozaszkolnym punkcie katechetycznym – czy wliczana jest do średniej
Innym problemem jest organizowanie w niektórych szkołach lekcji z przedmiotów obowiązkowych w ramach zastępstwa, gdy nie ma katechety. W takim przypadku uczniowie, którzy nie uczęszczają na religię pozostają w gorszej sytuacji.
Zobacz także: Nieuczęszczanie na lekcje religii a czas wolny uczniów
Ważne: Minister edukacji i nauki wydał w 2020 r. stanowisko, zgodnie z którym do wyłącznych kompetencji dyrektora szkoły należy określenie warunków organizacyjnych nauki religii i etyki w szkole, oraz związane z nimi umiejscowienie tych zajęć w planie lekcji oraz zapewnienie opieki uczniom, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii.
Kompetencje te wynikają z art. 68 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe. Ta sama ustawa w art. 110 ust. 4 nakłada na dyrektora szkoły obowiązek takiego ustalenia tygodniowego rozkładu zajęć edukacyjnych, by uwzględniał on zasady ochrony zdrowia i higieny pracy.
Warto zauważyć, że stanowisko to zostało wydane także w odpowiedzi na pismo RPO.
Biorąc pod uwagę powyższe, Rzecznik Praw Obywatelskich złożył 19 października 2022 r. pismo do Małopolskiego Kuratora Oświaty z prośbą o wskazanie podstawy prawnej wydawania zaleceń w zakresie organizowania lekcji religii.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal rpo.gov.pl
Tagi: religia, katecheza, etyka, lekcje religii, plan lekcji,
