Kiedy nauczyciel jest zatrudniony w zastępstwie za nieobecnego nauczyciela, może rozwiązać umowę o pracę albo na mocy porozumienia stron, albo w drodze wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo wynosi tylko 3 dni robocze.
Nauczyciel zatrudniony na zastępstwo ma prawo do odprawy emerytalnej
Nauczyciel zatrudniony w ramach umowy na zastępstwo może ją rozwiązać w związku z przejściem na emeryturę w każdym momencie. Jeżeli nauczyciel nie otrzymał od innego pracodawcy odprawy emerytalnej, to w razie rozwiązania umowy przysługuje mu również to świadczenie.
Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej jego podstawowym miejscem pracy. By nauczycielowi przysługiwała odprawa, musi mieć przepracowane w szkole co najmniej 20 lat. Warunkiem otrzymania odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.
Gdyby jednak szkoła, w której nauczyciel jest zatrudniony na zastępstwo była jego dodatkowym zatrudnieniem, to odprawę emerytalną zobowiązana byłaby wypłacić tylko szkoła będąca podstawowym miejscem zatrudnienia. Jeżeli jednak nauczyciel nie jest zatrudniony w innej szkole, to także przy rozwiązaniu umowy na zastępstwo szkoła obowiązana jest mu wypłacić odprawę emerytalną.
- art. 30 § 1 pkt 1, art. 331 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- art. 10 ust. 7, art. 87 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191).
Zobacz także:
