Droga do powstania wymienionego w pytaniu zespołu szkolno-przedszkolnego może być realizowana poprzez wybór jednego z 2 wariantów:
Szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjum – jak przekształcić
Obecny zespół szkół: szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i gimnazjum po wejściu w życie nowych przepisów od września 2017 r. zostanie przekształcony w zespół szkolno-przedszkolny. Jak powinien wyglądać proces przekształcenia – przedstawiamy 2 możliwości.
2 warianty przekształcenia
1) I wariant (czynności podjęte przed 1 września 2017 r.): likwidacja oddziałów przedszkolnych i powołanie przedszkola z jednoczesnym włączeniem go do dotychczasowego zespołu szkół – czynności podjęte przed 1 września 2017 r. wg zapisów ustawy o systemie oświaty. Mankamentem niniejszego wariantu jest ograniczony czas działań.
2) II wariant (czynności podjęte po 1 września 2017 r.): likwidacja oddziałów przedszkolnych i powołanie przedszkola, a następnie utworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego (przedszkole z ośmioletnią szkołą podstawową) – czynności podjęte po 1 września 2017 r. wg zapisów ustawy - Prawo oświatowe. Plusem niniejszego wariantu jest możliwość połączenia w zespół szkolno-przedszkolny w każdym momencie (brak związania datą 1 września). Organ prowadzący zespół szkół może włączyć do zespołu przedszkole.
Czynności podjęte przed 1 września 2017 roku
Na podstawie ustawy o systemie oświaty należy powołać przedszkole i włączyć je do obecnie funkcjonującego zespołu przy zachowaniu procedury, która przewiduje:
- Wniosek do rady gminy o powołanie przedszkola i włączenie go w skład dotychczasowego zespołu szkół.
- Rada gminy ustala zmienioną sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych (art. 14a ust. 1 ustawy o systemie oświaty).
- Następuje likwidacja oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty (art. 59 ust. 1, 2 i 6).
- Rada gminy powołuje przedszkole i włącza do istniejącego zespołu szkół (art. 58 i art. 62 ust. 5).
Z dniem 1 września 2017 r. zespół szkół, w skład którego wchodzi przedszkole, dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi i dotychczasowe gimnazjum, staje się zespołem szkół składającym się z przedszkola i ośmioletniej szkoły podstawowej. Wszelkie czynności podjęte przed 1 września 2017 r. na podstawie ustawy o systemie oświaty, pozostają w mocy.
Czynności podjęte po 1 września
Rada gminy w terminie do 30 listopada 2017 r., w drodze uchwały, stwierdza jego przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała ta stanowi akt założycielski ośmioletniej szkoły podstawowej (art. 191 ust. 1-3 ustawy przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe). Należy powołać przedszkole i połączyć w zespół z ośmioletnią szkołą podstawową przy zachowaniu procedury, która przewiduje:
- Wniosek do rady gminy o powołanie przedszkola i włączenie go w skład dotychczasowego zespołu szkół.
- Rada gminy ustala zmienioną sieć prowadzonych przez gminę publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty o zgodności tej sieci z warunkami określonymi ustawą (art. 32 ust. 1 i 4 ustawy - Prawo oświatowe).
- Następuje likwidacja oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty (art. 89 ust. 1, 3 i 9).
- Rada gminy powołuje przedszkole i łączy z istniejącą ośmioletnią szkołą podstawową w zespołu szkolno-przedszkolny (art. 88 i art. 91 ust. 2).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60).
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
- Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.) - art. 58, art. 62 ust. 5.
Zobacz także:
