Zwolnienie z zajęć WF w roku szkolnym 2015/2016 może się odbywać w dwojaki sposób:
Zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego – tylko na podstawie opinii lekarza
Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego tylko na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii. Przepisy prawa oświatowego nie zostawiają dyrektorowi możliwości wyboru, jeśli pojawi się opinia lekarza.
Dyrektor zwalnia ucznia z całości lub części z zajęć wychowania fizycznego
- zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego – podstawą do tego zwolnienia będzie opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych ten uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres. W tym przypadku uczeń uczestniczy w realizacji zajęć wychowania fizycznego z ograniczeniem wykonywania niektórych, wskazanych przez lekarza, ćwiczeń fizycznych. Uczeń ten jest przez nauczyciela oceniany i klasyfikowany.
- całkowite zwolnienie ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego – w tym przypadku uczeń nie uczęszcza na zajęcia wychowania fizycznego i przez okres zwolnienia nie jest z nich oceniany.
Całkowite zwolnienie z zajęć – bez oceny
W powyższym przypadku drugim okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej, zatem w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
- art. 66 ust. 1 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- § 5 ust. 1 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 843).
Zobacz także:
