Organ prowadzący szkołę, na wniosek dyrektora szkoły, może przyznać nie więcej niż 3 godziny tygodniowo dla każdego oddziału (grupy międzyoddziałowej lub międzyklasowej) w danym roku szkolnym na:
Zwiększenie godzin zajęć z początkiem roku szkolnego
Dodatkowe zajęcia edukacyjne dyrektor szkoły może wprowadzić do szkolnego planu nauczania po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. W przypadku wprowadzenia dodatkowych zajęć edukacyjnych udział uczniów w tych zajęciach jest obowiązkowy.
Dodatkowe zajęcia za zgodą organu prowadzącego
- okresowe lub roczne zwiększenie liczby godzin wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych,
- realizację następujących dodatkowych zajęć edukacyjnych rozwijających zainteresowania i uzdolnienia uczniów:
- zajęć z języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny nauczany obowiązkowo w szkole,
- zajęć edukacyjnych, dla których nie została ustalona podstawa programowa, lecz program nauczania tych zajęć został włączony do szkolnego zestawu programów nauczania.
Przykładowo: Klasy V od początku II-go etapu edukacyjnego realizują po 2 godz. tygodniowo lekcje języka niemieckiego, jako zajęcia dodatkowe obowiązkowe, zaplanowane w planie nauczania. Godziny na ten cel przyznał organ prowadzący. Zaszła jednak konieczność zwiększenia liczby godzin matematyki w klasie szóstej, z uwagi na zgłoszone przez nauczycieli matematyki trudności w realizacji programu. Jeśli więc zaistniała potrzeba zorganizowania zajęć na podstawie pkt 1 (powyżej), to trzeba się zwrócić do organu prowadzącego z prośbą o:
- jeszcze jedną godzinę lub
- zmianę przeznaczenia jednej z godzin przyznanej na niemiecki i przeznaczenie jej na matematykę.
§ 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.).
Zobacz także:
