Brak podania o powtarzanie klasy nie ma znaczenia w kwestii prawa do powtarzania klasy. Żądanie takiego podania w niektórych szkołach ma na celu jedynie usprawnienie organizacji kolejnego roku szkolnego, gdyż złożenie go daje informację, że uczeń zamierza powtarzać klasę w tej samej szkole. Dotyczy to także uczniów pełnoletnich.
Zasady powtarzania klasy w szkole ponadgimnazjalnej
Uczeń, który nie spełnił warunków umożliwiających ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, powtarza ostatnią klasę tej szkoły. Prawo to przysługuje uczniowi i nie podlega decyzji dyrektora szkoły ani rady pedagogicznej.
Czy uczeń musi złożyć podanie
Często uczniowie po nieotrzymaniu promocji zmieniają szkołę, decydując się na powtarzanie klasy w innej placówce. Jednak niezłożenie podania nie odbiera prawa do powtarzania klasy.
Jakie działania musi podjąć szkoła
Taki uczeń ma prawo kontynuować naukę i dyrektor nie ma prawa go usunąć z listy uczniów. Powinien zaproponować powtarzanie klasy najkorzystniejsze dla ucznia, czyli niewymagające uzupełniania różnic programowych, np. poprzez kontynuację nauki języków obcych. Jeśli uczeń podejmie decyzję o powtarzaniu klasy, wtedy należy dopisać go do listy uczniów tej klasy. Nie trzeba będzie wówczas dokonywać żadnych zapisów w księdze uczniów.
Jeśli jednak uczeń zdecyduje się odebrać dokumenty, w arkuszu ocen i księdze uczniów należy zamieścić datę i przyczynę opuszczenia szkoły. Jeśli uczeń nie jest pełnoletni w chwili odbierania dokumentów, czyli dotyczy go obowiązek nauki, należy dodatkowo wykonać zadania związane z kontrolą realizacji obowiązku nauki.
- art. 44q ust. 4 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, kształcenie i wychowanie
