W zależności od rodzaju niepełnosprawności, w tym stopnia upośledzenia umysłowego, dzieciom i młodzieży organizuje się kształcenie i wychowanie, które - stosownie do potrzeb - umożliwia naukę w dostępnym dla nich zakresie, usprawnianie zaburzonych funkcji, rewalidację i resocjalizację oraz zapewnia specjalistyczną pomoc i opiekę.
Zajęcia wynikające z orzeczenia nie mogą odbywać się w czasie lekcji
Dodatkowe formy wsparcia ucznia, o których mowa w orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej, nie mogą się odbywać zamiast ani podczas obowiązkowych zajęć z zespołem klasowym, wyznaczonych na podstawie planów nauczania. Wniosek rodzica (lub opiekuna) o realizowanie przyznanych uczniowi zajęć dodatkowych w ramach tygodniowego rozkładu zajęć jest bezpodstawny.
Dyrektor szkoły odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ucznia, w tym za organizację przyznanych zajęć dodatkowych w ramach procesu kształcenia. Należy uświadomić rodzicom (lub opiekunom), że zajęcia przyznane na podstawie orzeczenia poradni są pomocą dla dziecka, a nie karą czy obciążeniem, jak również - co ważne - stanowią formę realizacji obowiązku szkolnego uczniów niepełnosprawnych.
Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, a także o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych wydają zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego określa zalecane formy kształcenia specjalnego, z uwzględnieniem rodzaju niepełnosprawności, w tym stopnia upośledzenia umysłowego. Od tych orzeczeń rodzice (lub opiekunowie) dziecka mogą złożyć w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia odwołanie do kuratora oświaty.
- art. 39 ust. 1 pkt 10, art. 71b ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 204 ze zm.).
Zobacz także:
