Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”. Wpisujemy „zwolniony”, jeśli okres zwolnienia uniemożliwia ustalenie oceny klasyfikacyjnej. O tym, czy można klasyfikować ucznia w konkretnej sytuacji, nawet zwolnienia z WF-u w okresie całego półrocza – decyduje nauczyciel prowadzący dane zajęcia. Jeżeli uzna, że może wystawić ocenę, to ją wystawia na podstawie ocen bieżących i postawy ucznia, a jeżeli uzna, że nie ma podstaw do wystawienia oceny, to wpisuje „zwolniony” lub „zwolniona”.
Wystawienie oceny z WF-u, gdy uczeń był zwolniony w jednym semestrze
Wiele wątpliwości budzi wystawianie ocen z WF-u, gdy uczeń był oceniony na I semestr, a na II był zwolniony. Czy w takiej sytuacji należy wystawić ocenę, czy na świadectwie wpisać się „zwolniony”?
Ustalenie oceny rocznej
Nauczyciel decyduje o wpisaniu oceny rocznej
Informacja o tym, że uczeń było zwolniony z zajęć w jednym półroczu, nie jest wyczerpująca, bo mogą mieć miejsce różne sytuacje, np.
- uczeń w pierwszym półroczu uczestniczył w lekcjach aktywnie, osiągał bardzo dobre wyniki, a w drugim półroczu podczas zwolnienia przebywał wraz z innymi uczniami podczas lekcji i przygotowywał się do zajęć teoretycznie,
- inny uczeń w pierwszym półroczu uzyskał pozytywną ocenę śródroczną z WF-u, ale opuścił prawie połowę zajęć i prezentował bardzo małe zaangażowanie, natomiast w drugim półroczu podczas zwolnienia z zajęć nie przebywał z klasą podczas ani jednej lekcji.
Opisane sytuacje obrazują możliwe zróżnicowanie sytuacji uczniów, którzy byli zwolnieni z WF-u w czasie trwania jednego półrocza. Dowodzi to wcześniej postawionej tezy, że o wpisaniu takiemu uczniowi oceny rocznej lub zastąpieniu jej informacją o zwolnieniu, powinien zdecydować nauczyciel.
- § 5 ust. 3 rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 10 czerwca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 843).
Zobacz także:
Tagi: oświata, kształcenie i wychowanie
