Uszczegółowienie zadań związanych ze stosowaniem specjalnej organizacji nauki i metod pracy znajduje wyraz w zapisach w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Zgodnie z przepisami dotyczącymi kwestii wydatkowania środków związanych ze specjalną organizacją nauki i metodami pracy dyrektor szkoły zapewnia:
Uczeń z orzeczeniem może korzystać ze szkolnego laptopa również w domu
Jeśli komputer został kupiony z uwagi na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, to nie ma przeciwwskazań, aby mógł on używać tego sprzętu także w miejscu zamieszkania. Określając zasady wypożyczania sprzętu szkolnego do domu, dyrektor powinien skorzystać z regulacji zawartych w kodeksie cywilnym dotyczących umowy użyczenia.
- realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,
- warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci lub uczniów,
- zajęcia specjalistyczne,
- inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci lub uczniów, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne,
- integrację dzieci lub uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z dziećmi lub uczniami pełnosprawnymi,
- przygotowanie uczniów do samodzielności w życiu dorosłym.
Środki na kształcenie dzieci niepełnosprawnych mogą być zatem przeznaczone na zakup sprzętu specjalistycznego, w tym - laptopa.
Zasady wypożyczenia sprzętu szkolnego do domu należy ustalić z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia, najlepiej w formie umowy użyczenia, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz w stanie niepogorszonym, przy czym biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.
W treści umowy użyczenia trzeba podać dokładne dane użyczanego sprzętu oraz wykaz programów, które są zainstalowane. Warto też uregulować kwestie dotyczące m.in. odpowiedzialności za zniszczenie sprzętu, wgrania nielegalnego oprogramowania oraz konserwacji.
- art. 710-719 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.),
- § 5 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 24 lipca 2015 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1113).
