Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza stopniowo zmiany w przepisach dotyczących zawodu technika budowlanego. Wszystko po to, by sprawić, że zawód ten będzie bardziej atrakcyjny, a młodzi ludzie szukający swojej zawodowej ścieżki, coraz częściej zaczną wybierać właśnie kształcenie w technikach budowlanych. Ma być także łatwiej zdobywać uprawnienia budowlane. Są to zmiany, które mają jednocześnie doprowadzić do deregulacji prawa budowlanego.
Szkoły budowlane - jaka przyszłość przed nimi?
Coraz więcej uwagi poświęca się kształceniu zawodowemu. W tym kontekście warto omówić także debatę ekspercką zorganizowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w dniu 12 października 2022 r. Odbyła się ona pod patronatem Premiera. Debata dotyczyła przyszłości szkół budowlanych w Polsce. Jej celem było natomiast wypromowanie wśród młodych osób kształcenia w szkołach branżowych i technikach.
Zobacz także: Rusza E-CRUB
Podczas debaty dotyczącej przyszłości szkół budowlanych wiceminister określił budownictwo mianem koła napędowego polskiej gospodarki. Budowlaniec to jego zdaniem niezwykle przyszłościowy zawód, który gwarantuje rozwój. Zachęcał młodych ludzi i ich rodziców by właśnie taką ścieżkę kariery brali pod uwagę.
W debacie brali udział m.in. Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, nauczyciele wyższych i średnich szkół budowlanych, a także aktualni uczniowie techników branżowych.
Działania resortu rozwoju będą skierowane zarówno na promocję zawodu, jak i na zapewnienie odpowiedniej kadry oraz wprowadzenie procesów cyfryzacji szkolnictwa branżowego. Wiceminister rozwoju i technologii na konferencji prasowej zadeklarował, że wierzy w powodzenie tego przedsięwzięcia, chociażby ze względu na plany zintensyfikowania współpracy szkół z uczelniami i samą branżą budowlaną.
Zobacz także: Nauczanie indywidualne w technikum a realizacja praktyk w formie projektu edukacyjnego
Jakie zmiany wprowadza Resort Rozwoju i Technologii w branży budowlanej?
Po odbyciu czteroletniej praktyki projektowej i rocznej praktyki na budowie, technicy budowlani zyskają w ograniczonym zakresie uprawnienia do projektowania.
Będą także zobowiązani do odbywania praktyki pod patronatem osoby z co najmniej pięcioletnim doświadczeniem zawodowym przy sporządzaniu projektów w ramach uprawnień budowlanych.
Osoby posiadające tytuł zawodowy technika będą mogły skrócić czteroletnią praktykę zawodową do trzyletniego okresu. praktyka ta ma polegać na pełnieniu funkcji technicznych na budowie i będzie wymagana do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie. Uprawnienie do skrócenia praktyki będzie miał patron, pod kierownictwem którego jest wykonywana praktyka.
Po odbyciu praktyki i zdobyciu uprawnień, technicy będa mogli projektować i kierować robotami budowlanymi w przypadku obiektu o kubaturze do 1000m3, niezależnie od zabudowy. W przypadku uprawnień budowlanych w specjalności instalacyjnej, technik będzie mógł zdobyć uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3.
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu ministerstwa Rozwoju i Technologii - portal gov.pl
