Kontrolowanie i egzekwowanie spełniania obowiązku szkolnego to zadanie dyrektorów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, w obwodzie których dzieci mieszkają. Dokumentem rejestrującym spełnianie tego obowiązku jest księga ewidencji.
Spełnianie obowiązku szkolnego kontroluje dyrektor szkoły obwodowej
W przypadku niespełniania obowiązku szkolnego przez ucznia dyrektor szkoły obwodowej, w której dziecko mieszka, występuje z wnioskiem do gminy o wszczęcie egzekucji. Rodzicom ucznia grozi grzywna.
Zanim jednak dyrektor szkoły, w obwodzie której uczeń mieszka, rozpocznie procedurę egzekucyjną, dyrektor szkoły macierzystej musi powiadomić go o niespełnieniu obowiązku szkolnego przez swojego ucznia.
Uczeń z autyzmem uczęszczający do gimnazjum specjalnego nie realizuje obowiązku szkolnego. W świetle ustawy o systemie oświaty obowiązek szkolny egzekwuje dyrektor szkoły obwodowej, w której uczeń mieszka, a nie szkoły specjalnej (macierzystej).
Jeśli podjęte działania i rozmowy z rodzicami nie dały oczekiwanego efektu, dyrektor szkoły:
Krok 1: Wystosowuje do rodziców upomnienie.
Krok 2: Wystawia tytuł wykonawczy.
Krok 3: Występuje z wnioskiem do gminy o wszczęcie egzekucji.
Wniosek oraz tytuł wykonawczy z załączonym dowodem doręczenia upomnienia składa w organie egzekucyjnym, którym jest właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego. Rodzicom grozi grzywna do 10 000 zł.
- art. 18 i 20 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
- art. 15, art. 20 § 1 pkt 2, art. 26 § 1, art. 27 i 28 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1619),
- § 5 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170).
Zobacz także:
Tagi: dyrektor szkoły, obowiązek szkolny
