SOWA to symboliczna nazwa Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. SOWY tworzą ogólnopolską sieć mini centrów nauki. Uczniowie mogą samodzielnie eksperymentować i dzięki temu zdobywać wiedzę. Powstają przy funkcjonujących już instytucjach naukowo-oświatowych, czy instytucjach kultury m.in. przy domach kultury, bibliotekach bądź muzeach.
SOWA - eksperymentowanie kluczem do wiedzy
Małe Centra Nauki Sowa są wyposażonymi w nowoczesne eksponaty. Dzięki interaktywnym rozwiązaniom ułatwiają zdobywanie wiedzy najmłodszym, którzy uczą się dzięki samodzielnemu eksperymentowaniu. Dzięki w SOWA-ch mogę samodzielnie odkrywać swoje talenty. To wspólna inicjatywa Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zobacz także: Jak skonstruować wymagania edukacyjne
SOWY zbudowane są z dwóch części - pierwsza z nich jest wystawiennicza, druga - warsztatowa, nazywana także "majsternią" gdzie dzieci mogą samodzielnie prowadzić doświadczenia. Te mini centra naukowe świetnie sprawdzą się jako miejsce dla zajęć edukacyjno-badawczych. Rzecznik jednego z centrum zauważa, że najłatwiej jest zainspirować się nauką, jeśli samodzielnie można jej doświadczyć. W tym tkwi właśnie wyjątkowość SOWY.
Wystawy to kilkanaście eksponatów. Ich projektowaniem oraz budową zajął się zespół Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty dedykowane są różnym dziedzinom nauki. W majsterni można samodzielnie rozwiązywać zadania logiczne, inżynieryjne i konstruktorskie.
Zobacz także: Będzie dofinansowanie wycieczek szkolnych
Pierwsze SOWY pojawiły się na polskiej mapie w 2021 r. W kolejnym roku pojawiło się kolejnych 17 miejsc, a do połowy 2023 r. ma ich być już 32. Łączna wartość projektu została oszacowana na ok. 44 mln zł.
Projekt ma przyczynić się do rozwoju dzieci i młodzieży zamieszkujących tereny mniejszych miast. Dzięki SOWOM będą rozwijać swój potencjał, rozwijać zainteresowania, być może odkryć swoją ścieżkę, która doprowadzić może nawet do kariery naukowej. Niewątpliwie dostęp do interaktywnych eksponatów może pomóc w kształtowaniu wiary w swoje możliwości, uczyć sprawczości.
SOWY mają dać iskrę, która rozpali w młodych ludziach ciekawość świata i chęć do nauki.
Zobacz także: Brak zgody rodziców na przekazywanie dziecku treści patriotycznych a klasyfikacja ucznia
SOWY mają szansę odegrać poważną rolę w życiu dzieci i młodzieży małych miejscowości. Póki co, znaleźć je można w 19 miejscowościach m.in. w Piasecznie, Pruszkowie, Jaworznie, Suwałkach, Zawierciu, Nysie, Malborku, Łomży, Brzesku, Jarocinie, Bolesławcu, Raciborzu czy Piotrkowie Trybunalskim.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
Tagi: edukacja, oświata, nauka, centrum naukowe, SOWA,
