Scenariusze zajęć dotyczących zmian klimatu zostały przygotowane z myślą o uczniach szkół podstawowych. Wiceminister edukacji i nauki, który brał udział w prezentacji nowych propozycji lekcji zaznaczył jak ważna jest edukacja ekologiczna. Cieszy fakt, że najmłodsi sami zauważają to jak istotna jest ochrona środowiska, zagadnienia związane z energetyką, klimatem, jego zmianami i naszym stylem życia, który ma na to wszystko ogromny wpływ.
Scenariusze lekcji o zmianach klimatu
Przygotowano 16 scenariuszy lekcji o zmianach klimatu. Zostały przygotowane przez zespół międzyresortowy do spraw edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej i promocji ekologicznych warunków życia. Pierwsza prezentacja już się odbyła, w szkole podstawowej w Jakubowie.
Scenariusze - a dokładniej ich wykorzystanie na lekcjach - mają zwiększyć świadomość ekologiczną wśród młodego pokolenia. Podstawą są rzetelne informacje płynące z najnowszej wiedzy. Takie kształcenie wpłynie pozytywnie na promowanie zasad zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach edukacji.
Zobacz także: Edukacja jutra już dziś może zagościć w Twojej szkole – Nowa Era partnerem szkół w programie „Laboratoria Przyszłości”
Za przygotowanie scenariuszy odpowiadał zespół międzyresortowy ds edukacji ekologicznej. Jednak Wiceminister edukacji zaznaczył rolę samych uczniów, którzy zaangażowali się w ten projekt. Wkład uczniów z pewnością pomógł w przygotowaniu scenariuszy w sposób najbardziej adekwatny do potrzeb najmłodszych.
Zespół do spraw edukacji ekologicznej, w tym klimatycznej, i promocji ekologicznych warunków życia zaczął działać na skutek listu intencyjnego z połowy 2021 r. podpisanego przez ministra edukacji i nauki oraz ministra klimatu i środowiska. List zawierał wykaz najważniejszych zagadnień, których powinna dotyczyć edukacja ekologiczna. Wśród nich znalazła się m.in. potrzeba kształtowania i wzmacniania świadomości ekologicznej osób mieszkających w Polsce. Szefowie resortów podkreślali także jak ważna jest edukacja ekologiczna i klimatyczna dla zrównoważonego rozwoju kraju. Społeczeństwo powinno umieć oceniać stan bezpieczeństwa ekologicznego i klimatycznego i podejmować działania dążące do jego poprawy.
Ważny jest w tym głos najmłodszych, którzy także muszą działać na rzecz zmian dla poprawy jakości środowiska. Za parę lat to przecież w ich rękach będzie leżał los tego środowiska.
Zespół ma przygotować łącznie 40 scenariuszy lekcyjnych: 16 dotyczy klas I-VIII szkoły podstawowej i te zostały właśnie przygotowane. Nauczyciele mają je realizować na godzinach wychowawczych.
Zespół nadal pracuje nad 24 scenariuszami dla szkół ponadpodstawowych.
Nauczyciele będą mogli liczyć na wsparcie. We współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji powstaną szkolenia dla nauczycieli, które mają im pomóc w przygotowaniu lekcji na podstawie dostępnych scenariuszy.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl
