W roku szkolnym 2021/2022 taką formę kształcenia wybrało 1500 uczniów znajdujących się w 84 krajach na całym świecie. Trwa rekrutacja na zbliżający się rok szkolny
Ruszyła rekrutacja kształcenia na odległość
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą koordynuje szkoły działające w systemie kształcenia na odległość. Jest to nauka zdalna dedykowana dla dzieci przebywających za granicą, które chcą uczyć się w języku polskim. Wystartowała rekrutacja na rok 2022/2023.
Zobacz także: Dziecko bez gotowości szkolnej – czy przyjąć do szkoły
Na czym polega kształcenie na odległość?
Korzystanie z kształcenia na odległość jest bezpłatne. Zajęcia - podobnie jak w szkole - są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.
Zobacz także: Przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie
Program obejmuje dbałość o doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim i dokładne omówienie świąt państwowych i rocznic historycznych. Uczniowie mogą otrzymać świadectwo szkolne i legitymację, która jest ważna również na terenie Polski.
Nauka odbywa się za pośrednictwem platformy e-learningowej. Uczniowie mają dostęp do materiałów dydaktycznych, w szkole podstawowej otwarta jest możliwość wypożyczenia podręczników, a zeszyty ćwiczeń dla najmłodszych uczniów z klas 1-3 są udostępniane za darmo. Uczniowie normalnie przystępują do egzaminu ósmoklasisty oraz do matury.
Zobacz także: Nauczanie domowe a korzystanie ze świetlicy szkolnej
Poznaj nasze szkolenia: Organizacja indywidualnego toku oraz programu nauki ucznia
Dwa modele nauczania
Kształcenie na odległość oferuje dwa modele nauczania. Pierwszy z nich jest przeznaczonych dla dzieci, które realizują swój obowiązek szkolny w szkołach za granicą. Jego zadaniem jest więc spełnienie roli uzupełniającego kształcenia, ograniczającego się do takich przedmiotów jak język polski, wiedza o Polsce czy edukacja wczesnoszkolna.
Drugi model dedykowany jest uczniom, którzy nie mogą uczęszczać na zajęcia do lokalnych szkół. System kształcenia na odległość oferuje im nauką w ramowym plania nauczania, czyli pozwala zrealizować obowiązek szkolny.
Zarówno pierwszy jak i drugi model daje szansę na kontynuowanie nauki na przykład na studiach już na terenie Polski, bez problemów językowych.
Uczniowie korzystający z nauki na odległość mogą także brać udział w Konkursie Literatury i Języka Polskiego, co z kolei otwiera drogę do Olimpiady Literatury u Języka Polskiego. Finaliści oraz laureaci olimpiady mogą skorzystać ze zwolnienia z matury z języka polskiego oraz wielu ułatwień w procesie rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Laureaci mogą także uzyskać stypendium Ministra Edukacji i Nauki.
Poznaj nasze szkolenia:
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
