Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, to każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Wówczas każde z nich ma prawo do informacji o przebiegu nauczania dziecka.
Rodzice mają prawo wglądu w dokumentację przebiegu nauczania ich dziecka
Rodzic posiadający prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej ma prawo do informacji o przebiegu nauczania dziecka w szkole. Jeśli jednak dyrektor ma wątpliwości, czy obojgu rodzicom przysługuje władza rodzicielska, to powinien to wyjaśnić z rodzicami ucznia.
O przebiegu nauczania rodzice są informowania na bieżąco
W sytuacji braku pewności, czy danemu rodzicowi przysługuje prawo do wykonywania władzy rodzicielskiej, wskazane jest skontaktowanie się w drugim rodzicem. Jeśli drugi rodzic nie przedstawi wyroku sądu wskazującego na ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzicowi ubiegającemu się o informację, to dyrektor powinien traktować obydwoje rodziców na tych samych zasadach.
Dokument pozbawiający władzy rodzicielskiej należy przedstawić w szkole
Inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy sąd orzeknie o pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego z rodziców. Jeśli władzę rodzicielską nad dzieckiem sprawuje np. tylko matka dziecka i żąda od szkoły, by postanowienie sądu było respektowane powinna okazać dokument uzasadniający jej oczekiwania.
- art. 93 § 1, art. 97 § 1 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 583),
- § 15 ust. 6, ust. 7 rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz.U. z 2014 r. poz. 1170 ze zm.).
