BiZ czyli Biznes i Zarządzanie to nowy przedmiot, który ma być kluczem do rozwoju umiejętności związanych z zarządzaniem finansami osobistymi, z podejmowaniem decyzji na rynku pracy i uczyć systemu gospodarczego w praktyce. Dzięki pracy w małych grupach i nacisku na analizę rzeczywistych przykładów "z życia" firm, zarówno tych działających na polskim rynku jak i tych międzynarodowych, nowy przedmiot ma pozwolić na rozwój umiejętności niezbędnych na rynku pracy, stawiając przede wszystkim na praktyczną wiedzę. Nauczanie zgodnie z założeniami, będzie odpowiadać schematom wykorzystywanych m.in. na studiach MBA. Uczniowie mają dzięki niemu swobodnie funkcjonować w rzeczywistości, która po szkole ich czeka - czyli w świecie finansów i zarządzania, na rynku pracy, a dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mają nie bać się podejmować decyzji finansowych. Praca w grupach ma również wpłynąć na rozwój kompetencji liderskich i kompetencji miękkich.
Przedsiębiorczość uczniów rozwinie Biznes i Zarządzanie
Biznes i Zarządzanie pojawi się w szkołach od 1 września 2023 r. To nowy przedmiot, który ma nauczyć myślenia o inwestycjach i praktycznego podejścia do przedsiębiorczości.
Od 2027 r. nowy przedmiot będzie można wybrać na poziomie rozszerzonym jako przedmiot maturalny. Aby to było możliwe - Minister zapowiedział już w styczniu, że zostanie przygotowany odpowiedni program nauczania.
Założenia, o których mówi Minister Edukacji są dość ciekawe. Bo nowy przedmiot ma odpowiadać na potrzeby aktualnej gospodarki i skupić się przede wszystkim na aspektach praktycznych. Dzięki temu młodzi ludzie nie tylko z większą łatwością lecz także z większą świadomością będą podejmować decyzje finansowe w swoim dorosłym życiu.
Analogiczny cel miał zrealizować inny przedmiot - Przedsiębiorczość. Zdaniem Ministra - nie jest on jednak skuteczny właśnie ze względu na brak elementów praktycznych. BiZ ma go zastąpić, w ramach programu nowego przedmiotu znajdą się zagadnienia dotychczas omawiane na Przedsiębiorczości jednak poszerzone o elementy praktyczne. Jednak nie jest przewidziana zmiana liczby godzin. W prowadzeniu zajęć mają być wykorzystywane nowe narzędzia cyfrowe. Otwarte pozostaje pytanie o to, czy możliwości szkół na to pozwolą. Jak pokazało zdalne nauczanie, nie zawsze placówki oświatowe mają wystarczające zaplecze chociażby do prowadzenia zajęć on-line.
Nowy przedmiot jest odpowiedzią na postulaty Rady do spraw Przedsiębiorczości działającej przy Prezydencie RP, Rady Edukacji Finansowej oraz środowiska akademickiego i biznesowego. Tego rodzaju przedmiot sprawdził się m.in. w Wielkiej Brytanii. Jest również ujęty w międzynarodowym systemie edukacji.
Zobacz także: Jak zmodyfikować program wychowawczo-profilaktyczny w związku z przyjęciem uczniów z Ukrainy
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
