W przypadku powtarzających się wagarów ucznia można skorzystać z poniższych metod wychowawczych.
Procedura reagowania na nieusprawiedliwioną nieobecność ucznia
W sytuacjach kryzysowych wywołanych niedostosowaniem społecznym uczniów najważniejsza jest szybka i właściwa reakcja. Konieczne jest ustalenie zasad postępowania i zapoznanie z nimi pracowników np. w ramach szkoleń rady pedagogicznej.
Krok 1.
W przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia wychowawca telefonicznie powiadamia o tym jego rodziców, w celu ustalenia przyczyny absencji. Za każdym razem odnotowuje ten fakt w dzienniku lekcyjnym.
Krok 2.
Jeśli rodzic zapomniał o usprawiedliwieniu, wychowawca na jego wniosek usprawiedliwia nieobecność. Gdy okaże się, że rodzic nie wiedział o nieobecności ucznia – wychowawca pozostawia w dzienniku szkolnym nieusprawiedliwioną nieobecność.
Krok 3.
W przypadku powtarzającej się nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia wychowawca powiadamia pedagoga szkoły. Szkoła powinna podejmować również działania wynikające ze szkolnego programu wychowawczego i profilaktyki.
Krok 4.
Gdy stwierdzono wagary ucznia, wychowawca informuje go o konsekwencjach, jeśli nieobecności będą się powtarzały. Dyrektor zobowiązuje wychowawcę do dokumentowania rozmów z wagarującymi uczniami i informowania go o ich efektach.
Krok 5.
Gdy nie można ustalić przyczyn nieobecności trwającej dłużej niż dwa tygodnie ze względu na brak kontaktu z rodzicami/opiekunami ucznia, dyrektor wysyła do nich pisemne zawiadomienia z wyznaczonym terminem stawienia się w szkole.
Krok 6.
Dyrektor szkoły w obecności pedagoga i wychowawcy omawia z rodzicami wagarującego ucznia konsekwencje jakie grożą im i uczniowi w przypadku jego dalszej nieusprawiedliwionej nieobecności.
Krok 7.
W przypadku dalszych nieobecności wychowawca stosuje wobec ucznia kary przewidziane w statucie szkoły.
Krok 8.
Jeśli nieobecności ucznia powtarzają się, a współpraca z rodzicami nie przynosi efektów, dyrektor powiadamia pisemnie kolejno:
-
kuratora zawodowego, jeżeli uczeń jest pod kuratelą,
-
policję - wydział nieletnich
-
sąd rodzinny.
-
art. 70a ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
§2 rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 29 marca 2002 r. w sprawie sposobu podziału środków na wspieranie doskonalenia zawodowego nauczycieli pomiędzy budżety poszczególnych wojewodów, form doskonalenia zawodowego dofinansowywanych ze środków wyodrębnionych w budżetach organów prowadzących szkoły, wojewodów, ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania oraz szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania tych środków (Dz.U. z 2002 r. nr 46, poz. 430).
Zobacz także:
