Nowości oświatowe, które wprowadziła znowelizowana ustawa o systemie oświaty pozwalają rodzicom i opiekunom na odroczenie obowiązku szkolnego dziecka na podstawie opinii wydawanej przez poradnię, w której udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Wcześniej o odroczeniu tego obowiązku decydował dyrektor szkoły. Oprócz tego ustawa o systemie oświaty umożliwia cofnięcie dziecka do zerówki już po rozpoczęciu przez nie edukacji w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jeżeli w pierwszym semestrze nauki okaże się, że jego rozwój psychofizyczny nie odpowiada jeszcze wymaganiom stawianym przez szkołę.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna: odraczanie obowiązku szkolnego
Od 4 czerwca 2014 r. obowiązują nowości oświatowe w zakresie odraczania obowiązku szkolnego. Ustawa o systemie oświaty umożliwia cofnięcie dziecka z pierwszej klasy do zerówki na podstawie opinii poradni, w której udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna.
Nowości oświatowe – uczeń będzie mógł wrócić do zerówki
Rodzie dziecka, które osiągnęło wiek szkolny mogą złożyć do dyrektora szkoły wniosek o odroczenie spełniania przez dziecko obowiązku szkolnego. Ustawa o systemie oświaty stanowi, że do wniosku należy dołączyć opinię wydaną przez poradnię, w której udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna. Z opinii musi jednoznacznie wynikać, że w przypadku danego ucznia istnieje potrzeba odroczenia obowiązku szkolnego.
Termin na złożenie wniosku mija 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat i dotyczy ono roku szkolnego, w którym ma rozpocząć lub już rozpoczęło ono spełnianie obowiązku szkolnego (art. 16 ust. 3-4 ustawa o systemie oświaty). Oznacza to, że ustawa o systemie oświaty umożliwia cofnięcie dziecka do zerówki, jeżeli stwierdzone zostanie, że nie wykazuje ono psychofizycznej dojrzałości do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.
W przypadku uczniów, którym odroczono spełnianie obowiązku szkolnego ustawa o systemie oświaty nakazuje kontynuowanie przygotowania przedszkolnego w przedszkolu lub w innej formie wychowania przedszkolnego (art. 16 ust. 4c ustawa o systemie oświaty).
art. 16 ust. 3-4 i 4c ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zobacz także:
