W latach szkolnych 2015/2016 i 2016/2017 gmina powinna zapewniać zamieszkałym na jej obszarze dzieciom 5-letnim możliwość spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego, a dzieciom 4-letnim możliwość realizowania wychowania przedszkolnego. Od 1 września 2017 r. prawo do korzystania z edukacji przedszkolnej zostanie rozszerzone na dzieci 3-letnie.
Od września 2015 r. miejsce w przedszkolu dla każdego dziecka 4-letniego
O przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc w przedszkolach dla dzieci 4- i 5- letnich zadba gmina. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu publicznym lub niepublicznym, które zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne.
Gmina, która nie zapewnia wszystkim dzieciom 5-letnim i 4-letnim miejsc korzystania z wychowania przedszkolnego, jest obowiązana przeprowadzić otwarty konkurs ofert dla przedszkoli niepublicznych. Osoba prowadząca niepubliczne przedszkole, przystępując do otwartego konkursu, musi złożyć zobowiązanie o przestrzeganiu określonych warunków min.: przeprowadzeniu rekrutacji dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności, pobieraniu opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższej niż opłaty ustalone przez radę gminy.
Po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert wybrane przedszkola niepubliczne otrzymują z budżetu gminy dotacje na każde dziecko w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym w przedszkolach publicznych prowadzonych przez gminę, pomniejszonym o opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego oraz za wyżywienie.
Wszyscy rodzice dzieci w wieku przedszkolnym mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do wybranego przedszkola na równych, przejrzystych i możliwych do spełnienia warunkach, lecz bez gwarancji, że dziecko zostanie do tego przedszkola przyjęte. Jeżeli liczba dzieci, którym gmina ma obowiązek zapewnić możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego, zgłoszonych podczas rekrutacji przewyższy liczbę miejsc w tym przedszkolu i dziecko 5-letnie lub 4-letnie nie zostanie przyjęte do danego przedszkola, to:
-
dyrektor powinien poinformować o nieprzyjęciu dziecka do przedszkola wójta (burmistrza, prezydenta miasta),
-
wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest obowiązany pisemnie wskazać rodzicom inne miejsce spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub realizowania wychowania przedszkolnego.
-
art. 20a, art. 20c, art. 20w ust. 1 i 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.),
-
art. 7, art. 10, art. 13 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 827 ze zm.),
-
art. 6a ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 7 ze zm.).
Zobacz także:
